26 червня – День кримськотатарського прапору

26 червня у Україні та інших державах світу відзначають День кримськотатарського прапору. Блакитне полотно із золотою тамгою було затверджено у 1917 році, а саму дату, за рішенням п'ятого Курултаю, святкують з 2010-го.  У Полтаві, біля міської ради, в знак єдності в боротьбі за повернення Державного прапора України в Крим, та співчуття кримським татарам, які нині зазнають репресій на окупованому півострові, теж підняли блакитно-золотаве полотно.

Після окупації Криму свято кримськотатарського прапору відзначають в основному саме на материковій Україні. Всі заходи проходять під гаслом «Два прапори – одна країна».

Блакитне полотно із золотим гербом сьогодні майорить й біля Полтавської міської ради.

На офіційній сторінці Офісу Президента України вранці опублікували пост щодо значення цього свята у нинішніх реаліях.

«В окупованому Криму через чітку проукраїнську позицію саме кримські татари зазнають переслідувань і дискримінації, кримські татари становлять більшість політичних бранців. Сервер Мустафаєв, Сейран Салієв, брати Абдулаєви, Емір-Усеїн Куку – всі вони є справжніми в’язнями сумління, і ми зробимо все для того, щоб вони якомога швидше повернулися додому.»

Наталія Баранник – переселенка з анексованого Криму. Нагадує: багатостраждальний народ зазнав жорсткого геноциду у радянські часи, а нині на його долю випали нові утиски та беззаконня.

Наталія Баранник, переселенка з Криму

- Це люди, з якими я поруч виросла, які впливали на мій розвиток, і я дуже пишаюся, що знаю цей народ, бо вони як ніхто бережуть свою цілісність та культуру. Тому, я вважаю, потрібно підтримувати їх. Тому що зараз з анексією Криму їм, як ніколи, складно.

Дівчина закликає дивитись та підтримувати кримськотатарський канал «АТР», який з 2015 року відновив мовлення з Києва.

Наталія Баранник, переселенка з Криму

- Це єдиний інформаційний простір, де кримські татари можуть зберігати свою культуру, комунікувати один з одним. Ті, хто зараз живуть на підконтрольній території Україні, і ті, хто живуть в анексованому Криму.

Євген Янкевич, начальник відділу Галузевого державного архіву Українського інституту національної пам'яті

- Цей день – це таке нагадування про історичну єдність, і навіть якщо різні народи населяють територію України, то вони дуже тісно пов’язані, переплетені.

Це – гарне нагадування, що народи, які історично мешкають на території України, мають бути разом, мають бути в єдиній державі.

При Архіві національної пам'яті працює консультаційний центр, де допомагають знайти інформацію про репресованих у радянські часи родичів, у тому числі – з Криму.

На офіційному сайті або сторінці в Фейсбуці є алгоритм, як правильно оформити запит.

Стрічка новин