«Віртуальні мандрівки пам'ятками археології та історії Полтавщини»

Під такою назвою співробітники Полтавського «Центру охорони та досліджень пам’яток археології» розробили новий український культурний продукт. Це проєкт з досить амбіційними цілями для широкої аудиторії та з задумом, що в інтеграції базуватиметься на новітніх діджитал-технологіях. Ідея полягає в створенні онлайн-платформи з інтерактивною мапою пам’яток археології та інших пам’яток культурної спадщини Полтавщини.

Зазвичай археологічні та історичні пам'ятки розміщені за межами міст та сіл, нерідко – у мальовничих лісах чи лісостепах Полтавщини. Ці стародавні місця – фортеці, майдани, місця битв – досі зберегли свою автентичність та є потужним потенційним ресурсом для розвитку туризму.

Наприклад, на території багатьох городищ збережені залишки міської фортифікації у вигляді решток стін та ровів, містків, башт, жител, ремісничих майстерень, господарських споруд, колодязів. Там археологами знайдено чимало предметів побуту, знарядь праці, господарських інструментів та зброї, дорогоцінних прикрас. Ознайомитися з цими артефактами чи історичними об’єктами, видатними місцями можна буде під час подорожі віртуальними маршрутами у віртуальному часі.

В’ячеслав Шерстюк, директор КЗ «Центр охорони та дослідження пам’яток археології» Полтавської облради, автор ідеї проєкту

- Можна буде з наших авторських маршрутів, або просто підбором пам’яток подивитися одну, перелетіти, подивитися іншу. Там буде загальна, публіцистична інформація, вигляд пам’ятки, прив’язки до статей, книг, публікацій.

Ксенія Малік, розробниця проєкту

- Такої мапи, яка працюватиме на алгоритмах типу «Планета земля», ще немає. Вона буде імітацією 3D перельоту з однієї точки в іншу. Людина зможе зайти на сайт, обрати об’єкт. Подивитися на нього з висоти пташиного польоту, наблизитися, зайти в віртуальний кабінет, подивитися всі матеріали. Світлини панорами 3D.

Інноваційність проєкту в поєднанні пам’яткоохоронної інформації, як-то археологічний кадастр з туристичною, – це й фото, 3D, сферичні панорами, та археологічної – у вигляді публікацій, книг, знахідок.

Так зараз дизайнер Юлія Деркач працює над візитівкою одного з курганів, що у Карлівському районі – Федорівським ідолом.

Юлія Деркач, дизайнерка

- Про нього, де його знайшли, його пам’яткоохоронна інформація, можна буде подивитись відео, якщо є, книги.

Однією з родзинок проєкту, що впроваджуватиметься за грантової фінансової підтримки Українського культурного фонду та "Zagoriy Foundation", є 3D моделі поховань різних епох.

Юлія Деркач, дизайнерка

- Будуть не просто, як ми їх знайшли, тобто, в ямі лежить скелет, ні. Вони виглядатимуть так, наче цей небіжчик щойно був похований. Буде реально відтворене тіло, одяг, супутні речі, артефакти, прикраси. Ми можемо побачити, як це реально виглядало.

Також метою проєкту є зацікавлення місцевих громад взяти на облік та почати охороняти і зберігати об’єкти історико-культурної спадщини їх регіону, говорить директор «Центру охорони та досліджень пам’яток археології» облради В’ячеслав Шерстюк. А ще, історико-археологічні маршрути, запропоновані широкому загалу, зможуть привернути увагу до автентичних, ще незвіданих туристами місцевостей.

В’ячеслав Шерстюк, директор КЗ «Центр охорони та дослідження пам’яток археології» Полтавської облради, автор ідеї проєкту

- І дуже сподіваюся, що така віртуальна реклама спонукатиме людей безпосередньо приїхати на ці місця сили, історії, побудувати власний маршрут.

Мапа буде постійно поповнюватись, і орієнтовно через п‘ять років вона міститиме понад 5 тисяч об‘єктів всієї історико-культурної спадщини Полтавщини.

Стрічка новин