Огляд національного календаря щеплень: що, від чого та коли?

Огляд національного календаря щеплень: що, від чого та коли?

Що таке національний календар щеплень? Національний календар щеплень — це погоджений Міністерством охорони здоров’я України перелік вакцинацій із зазначенням кількості доз та найоптимальнішого часу їх введення для найбільш ефективного захисту від поширених інфекційних хвороб. 

Кожна країна складає свій національний календар з урахуванням епідеміологічної ситуації. Наприклад, якщо в країні рівень поширення гепатиту B низький, вакцинують лише тих, хто входить до групи ризику. В Україні гепатит B поширений, тому щеплення проти нього обов’язкове. Першу дозу вакцини від гепатиту В вводять у пологовому будинку в першу добу після народження дитини. Другий фактор, який впливає на календар вакцинації — економічне благополуччя країни. В Україні вакцинують від меншої кількості хвороб, ніж у інших, більш розвинений та заможних країнах. Наприклад, у нашій державі не роблять щеплення від ротавірусної інфекції та вітряної віспи тощо. У календарях щеплень більшості високорозвинених країн передбачено 12–16 і навіть більше обов’язкових щеплень. В Україні календар профілактичних щеплень передбачає вакцинацію проти 10 найбільш небезпечних інфекційних захворювань: туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, кашлюка, правця, кору, гепатиту В, гемофільної інфекції, краснухи, епідемічного паротиту. З 2015 року вакцини для України за кошти державного бюджету на замовлення МОЗ України централізовано закуповує Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ). Ця міжнародна організація закуповує вакцини для понад 100 країн світу.

Окрім обов’язкового переліку є рекомендовані щеплення, що не входять до національного календаря та не забезпечуються за рахунок державного бюджету. Ці вакцини також прекваліфіковані ВООЗ та дозволені для імпорту в Україну. Процес прекваліфікації – постійний контроль якості, що не зупиняється після першого ж схвалення ВООЗ продукту від конкретного виробника і гарантує, що виробник забезпечує високу якість кожної наступної партії вакцини, яку він випускає. Такі вакцини можна придбати за власний кошт в аптеці або зробити щеплення у приватній клініці.

Зміни до національного календаря щеплень

Відповідно до рекомендацій ВООЗ та міжнародної практики, у 2018 році в Україні було оновлено Національний календар профілактичних щеплень. Зміни торкнулись декількох пунктів. Зокрема, від туберкульозу (БЦЖ) дітей вакцинують 1 раз – на 3-5 добу життя. Ревакцинацію у 7 років робити більше не потрібно. Другу дозу вакцини проти гепатиту В дитина отримуватиме не у перший місяць життя, а у другий. Це дозволяє робити щеплення багатокомпонентною вакциною, яка даватиме захист одразу від кількох хвороб: гепатиту В, дифтерії, правця, кашлюку та поліомієліту. За рахунок цього стає можливим зменшити кількість візитів задля щеплень, зберегти більше часу для лікарів та батьків, а також зменшити кількість здійснених ін’єкцій та разом з тим - стресових ситуацій у дітей та їх батьків.

Крім того, у зв’язку зі зростанням захворюваності на кір, скасовані всі вікові обмеження для безоплатної вакцинації від кору, паротиту та краснухи. Тепер зробити щеплення безоплатно можуть дорослі будь-якого віку. Також в умовах спалаху дозволили вакцинувати немовлят від 6-ти місяців. У цьому випадку така доза вакцини не зараховується як перша, а вважається “нульовою”, подальші планові щеплення потрібно проводити за Календарем профілактичних щеплень.

Важливо: вакцинація за календарем профілактичних щеплень є безоплатною. Її можна зробити у сімейного лікаря або педіатра.

Довідково. Матеріал створено в рамках проєкту «Розвінчування міфів та стереотипів про вакцинацію», який впроваджує ГО «Інститут аналітики та адвокації» за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews. Ця програма зміцнює українські медіа та розширює доступ до якісної інформації.

Стрічка новин