Нові можливості для освіти в громадах

Шість років минуло зі старту реформи децентралізації за прикладом європейських країн. Реформа передбачала нові можливості для громад. Серед них – і управління освітою. Тобто, як має відбуватися освітній процес в громаді і яку школу відремонтувати – вирішують на місці, в громаді, а не в районі. На жаль, за статистикою, якість освіти у сільській місцевості поступається міській. Щоб учні отримали рівний доступ до якісної освіти, на Полтавщині реалізовуватиметься Швейцарсько-український проєкт DECIDE.

Якість освіти у сільській місцевості нижча, ніж у міській. Про це сьогодні на брифінгу заявив начальник управління Держслужби якості освіти у Полтавській області Юрій Кращенко.

Юрій Кращенко, начальник управління Державної служби якості освіти у Полтавській області

- Це показують і результати ЗНО. Дивіться, якість освіти - дуже широке поняття. По-перше, є школи у сільській місцевості, де класи невеликі. Особливо там, де класи по 5-7 учнів, вони показують суттєву різницю між тим, де 30. Здавалось би, учитель має можливість комунікувати більше. Тобто, це наповнюваність класів, це матеріальна база, не завжди в селі можна дати добру матеріальну базу в школі, це якість кваліфікації вчителів. Поза сумнівів, що у сільській місцевості є дуже багато гарних вчителів. Але ми з вами молоді люди і тому розуміємо, що молодь їде в сільську місцевість працювати.

Дмитро Лунін, перший заступник голови Полтавської ОДА

- Зараз у нас в області є така проблема, що в нас демографічна криза, можна так сказати. Ще 5 років тому у нас народжувалось 20 тисяч дітей на рік в області, зараз це 9 тисяч дітей, а ми прогнозуємо, що у 2025 році їх буде 5 тисяч дітей. Кількість дітей зменшується саме в сільській місцевості, тобто, у нас проблема в тому, як з цією мережею впоратись, що треба робити. Чи будуть закривати, або не закривати шкільні заклади - це завдання засновників, ОТГ або сільських рад. Ми не можемо зараз за них відповідати, але ми говоримо про те, що треба оптимізувати. Потрібно створити сучасні опорні школи і вкладати в них кошти, щоб діти отримали сучасні освітянські послуги.

Для того, щоб учні отримали рівний доступ до якісної освіти як в містах, так і в селах, громади навчилися управляти освітою ефективно та долучати громадян до прийняття рішень, а школа стала освітнім центром громади, область долучається до Швейцарсько-українського проєкту DECICE «Децентралізація для розвитку демократичної освіти».

Дмитро Лунін, перший заступник голови Полтавської ОДА

- Зараз бачимо ситуацію наступну, що в нас дуже багато створено ОТГ, їх 60. Але ж там немає системи, немає фахівців щодо освіти. Треба це розвивати. Ця робота в проєкті з донорами нам вкрай важлива, тому що ми зможемо скористатися досвідом європейським по децентралізації.

До пілотного проєкту ввійде чотири громади. Які саме, поки що невідомо.

Стрічка новин