Чи потрібна обсервація українцям, які повертаються з-за кордону

Назад до України – з-за кордону. Як відомо, у квітні Кабінет Міністрів пом'якшив ті карантинні обмеження, що стосуються обсервації для українців, які повертаються додому з інших країн. Тож, чи потрібно перебувати на обсервації, чим відрізняється обсервація від самоізоляції та за яким принципом працює мобільний додаток «Дій вдома», розроблений Міністерством цифрової трансформації, – розкажемо далі.

Полтавець Сергій Іванчук навчається в академії у Римі, на спеціальності «оперний спів». У перших числах березня, коли в Італії збільшилась кількість випадків захворювання на коронавірус та вступили у дію жорсткі карантинні обмеження, студент зібрав речі та полетів до України. Коли приземлився літак, пасажирів відвели в окреме приміщення, почали міряти температуру.

Сергій Іванчук, навчається в Італії

- Біля мене сиділи люди, в яких знайшли температуру, в когось 38 було, в когось 37. У них просто питали – ви себе нормально почуваєте? Люди такі – так, так, так. Ніхто ж не хотів на ізоляцію. І їх просто пропустили. Хоча видно було, що люди хворі.

Співак згадує – люди у літаку пили жарознижуюче. А на нього самого сусіди заявили до поліції. Проте, там ніяк не відреагували.

Сергій Іванчук, навчається в Італії

- Я приїхав спочатку на Алмазний до батька. Але там люди підняли страшну паніку, щоб мене відвели у Санжари. І я перебрався в будинок за містом, сів там, і 2 тижні я там сидів.

А заробітчанин Руслан із Лохвицього району днями повернувся з Польщі. Там перебував 4 місяці. 

Руслан Тарасенко, працював у Польщі, перебуває на самоізоляції

- Я поїхав туди, коли ще не було карантину. Це був лютий місяць. Працювали ми там на підприємстві, щось схоже до нашої «Нової пошти», сортували посилки.

Додому вже  їхали на «попутках», кордон перетинали пішки. Прикодонники дали підписати документ із зобов'язаннями про обов'язкову самоізоляцію. Також потрібно було встановити мобільний додаток «Дій вдома». Застосунок фіксує географічне положення людини, яка перебуває на самоізоляції. Для цього щодня потрібно  фотографуватись на камеру смартфону.

Руслан Тарасенко, працював у Польщі, перебуває на самоізоляції

- А на другий день в мене вже заглючило. Вже не принімає мою фотографію. Тричі приходило повідомлення з попередженням, а на четвертий – що я порушив правила самоізоляції.

Пресофіцер Руслан Возниця пояснює – мобільний додаток дійсно може давати «збій». Наприклад, якщо людина фотографується у масці. Тоді патрульні перевірять особисто, чи громадянин дотримується правил.

Руслан Возниця, пресофіцер управління патрульної поліції в Полтавській області

- Коли людина несвоєчасно присилає це сповіщення, несвоєчасно робить фото, або якщо геолокація фіксується за тими межами, де людина має перебувати, на лінію 102 автоматично приходить сповіщення про порушення правил самоізоляції.

З 15-го червня Уряд вніс відповідні зміни до правил перетину кордону для українців.

Для цього країни світу розподілили на так звану «червону» та «зелену» зони. 

До «зеленої» зони входять країни, де кількість хворих на коронавірус менше, ніж 40 чоловік на 100 тисяч населення.

Максим Степанов, Міністр охорони здоров’я

- Країни з гарною епідеміологічною ситуацією, тобто, країни зеленої зони, для них не є обов’язковим проходження обсервації або самоізоляції. Обов’язковим є – щоб в них був відповідних страховий поліс, страхування на випадок захворюваності на COVID.

Замість обсервації у лікарні або іншій установі, визначеній місцевою владою, людина може обрати самоізоляцію вдома. Самоізоляція триває 14 днів. Якщо людина двічі порушила правила самоізоляції, її мають відправити на обсервацію в обов'язковому порядку.

Стрічка новин