«Олексій Бутовський: відродження пам’яті»

Так називається експрес-виставка, відкрита у Полтавському краєзнавчому музеї ім. Василя Кричевського. Приурочена вона до Дня народження нашого відомого земляка та Міжнародному олімпійському дню, який відзначають 23 червня. Цікаві подробиці життя Олексія Бутовського дізнавався Анатолій Васевич.

Олексій Бутовський був одним із ініціаторів відродження сучасних Олімпійських ігор. 1894 року барон П'єр де Кубертен особисто запросив Олексія Бутовського на Міжнародний Атлетичний конгрес до Парижа. Наш земляк став одним із перших 13 членів Міжнародного Олімпійського комітету.

Олеся Васецька, старший науковий співробітник Полтавського краєзнавчого музею ім.В.Кричевського

- Олексій Дмитрович – це та постать, яку можна віднести до міжнародних спортивних діячів, яка наприкінці 19 століття стала таким поборником олімпійської ідеї, соратником, близьким другом барона П’єра де Кубертена, якому, власне, належить ідея відродження олімпійських ігор сучасності.

У радянські часи постать Бутовського намагалися взагалі стерти зі сторінок історії. Причиною було, звісно, дворянське походження та високе становище у дореволюційній імперії.

Людмила Калаптуровська, директор Полтавського обласного центру фізичного здоров'я населення «Спорт для всіх»

- Він був генералом царського армії. Тому деякі аспекти його життя були закриті зовсім. В архіві на ньому стояв гриф «Секретно». Гриф «секретно» зняли тільки вже у 2004 році у нашому архіві.

Олеся Васецька, старший науковий співробітник Полтавського краєзнавчого музею ім. В.Кричевського

- На жаль, оцей спортивний діяч був викреслений із спортивної хроніки у радянський час. І це сталося не тільки у нас на Полтавщині. А взагалі, на всеукраїнському, радянському рівні. Про нього, дійсно, що забули.

І тільки в кінці 90-х років минулого століття про Олексія Бутовського почали згадувати усе частіше. Людмила Калаптуровська розповідає: у 1998 році прочитала монографію про цього діяча. Відтоді всілякого сприяла відродженню його імені.

Людмила Калаптуровська, директор Полтавського обласного центру фізичного здоров'я населення «Спорт для всіх» 

- Із цього року почалися наші дослідження по цій людині. Ми подавали запит і в наш Полтавський архів. І вперше, у 2003 році ми поїхали на його батьківщину, у село Пятигірці. Це нероздільно – Бутовський і олімпійський комітет. Тому що він став першим засновником сучасного олімпійського комітету, сучасних олімпійських ігор.

Зараз у Полтаві є пам'ятник Олексію Бутовському, його ім'ям названо стадіон «Ворскла» та одну із полтавських дитячо-юнацьких спортивних шкіл. 

Сергій Дорош, директор ДСЮШ ім.Бутовського 

- Дуже визначна людина була, яка дала олімпійських рух у всьому світі.  Спортсмени із інших областей чули, що є Бутовський, але не знають, хто це такий. І наші діти розповідають суперникам – своїм колегам.

В експозиції Полтавського краєзнавчого музею представлені речі, документи, література й нагороди, пов'язані із життям та діяльністю Олексія Бутовського. Експрес-виставка працюватиме до 25 червня.

Стрічка новин