У Полтаві викували хрест захисникам України

У Литві, неподалік міста Шауляй, розташована Гора Хрестів – католицька святиня, місце паломництва людей з усього світу. Зараз там знаходиться близько 50 тисяч різноманітних хрестів будь-яких видів, представників різних конфесій з багатьох країн. І незабаром там з’явиться хрест під назвою «За нашу і вашу свободу», викуваний в Полтаві.

Ідейним натхненником створення хреста, присвяченого полеглим на Донбасі захисникам України, став учасник АТО Олекса Сокіл. Чоловік розповідає, що після поранення, перебуваючи на реабілітації в Литві, йому місцеві запропонували виготовити і встановити на Горі хрестів хрест з України.

Олекса Сокіл, учасник АТО

- Гора хрестів – дуже знакове місце в Литві і дуже відоме в світі. Там кілька сотень тисяч хрестів повнорозмірних і до кількох мільйонів разом з маленькими, там є від кількох міліметрів. Це місце уособлює собою боротьбу, боротьбу за незалежність, за волю, за свободу.

Тож, перейнявшись ідеєю, Олекса запропонував полтавському волонтеру, ковалю Анатолію Лавриненку виготовити цей символ боротьби українців. Вони разом з донькою й розробили унікальний дизайн.

Анатолій Лавриненко, волонтер, коваль 

- Ідея була максимально використати уламки від боєприпасів, які зібрали на Сході і зокрема під Широкіно, інших місцях. Певний час витратити, щоб їх зібрати, сюди довести, а тут ми вже з Тарасом оформили те, що ви бачите на сьогоднішній день.

Тарас, учасник АТО, помічник коваля говорить, що це символічно – зробити монумент в формі саме козацького хреста, бо козаки є символом захисників України.

Тарас Лелюх, учасник бойових дій, помічник коваля

- Також цей хрест, якщо подивитися ззаду, є уособленням матері, яка стоїть у вишиванці і сумує за своїми синами. На ній намисто, зроблене з жетонів наших полеглих побратимів.

Робота над хрестом тривала кілька тижнів. Як розповідають ковалі, в композиції з мін та сотень військових жетонів полеглих в російсько-українській війні на Донбасі бійців не лише з України, а й інших країн світу, немає симетрії. Це як війна, що має рваний темп, має уламки, гострі краї. Тут немає двох однакових розірваних мін. Мужні чоловіки говорять, що вклали душу в цей проєкт, адже розуміли, що так можна ще раз вшанувати полеглих побратимів, увічнити їх подвиг. А назвав його Олекса Сокіл словами подяки, які він неодноразово чув у Литві.

Олекса Сокіл, учасник АТО

- Дякуємо вам, ви воювали, боролися за нашу і вашу свободу. Для нас це було досить сильно чути. Ми говорили – як, ми ж наче там воюємо за свою землю, вдома. Ні, ви воюєте не тільки за себе, а й за нас, ви зупиняєте нашого спільного ворога і цим унеможливлюєте його розширення далі, не даєте йому, як то кажуть захопити світ.

Тепер цей хрест перевезуть до Києва, де зроблять постамент, інформаційні таблички українською, литовською та англійською мовами. А потім спільно з литовськими військовими його й встановлять у Литві на Горі хрестів.

Стрічка новин