У Полтаві презентували онлайн-виставку однієї картини

Портрет невідомого з родиною на тлі Хрестовоздвиженського монастиря. Презентація онлайн виставки однієї картини під такою назвою відбулася у Полтавському літературно-меморіальному музеї Івана Котляревського. Увага до неї науковців невипадкова, адже полотно має захоплюючу інтригу, зокрема, щодо історії знахідки та дослідження долі зображених людей.

На картині, що була намальована у Полтаві, імовірно, 1914 року, зображена родина: батько-військовий, його дружина та діти. Років 20 тому полотно потрапило до рук відомого історика мистецтв Кіма Скалацького. Після реставрації науковці вирішили дослідити твір мистецтва ще й в плані історичних та топографічних асоціацій. Так краєзнавцю В’ячеславу Скрябіну вдалося на основі документів Полтавського обласного архіву та архіву СБУ, численних довідників  розшифрувати, ідентифікувати та зробити повну атрибуцію полотна. 

В’ячеслав Скрябін, краєзнавець  

- На погоні є дев’ятка. На той час на Полтавщині квартирувала дев’ята піхотна дивізія, в склад якої входили 4 піхотних полки та дев’ята артилерійська бригада. І от саме представник дев’ятої артилерійської бригади зображений на цьому портреті.

Потім, розповідає краєзнавець, через інтернет до пошуків він долучив інших любителів історії. Зокрема, вони з’ясували прізвище військового, й за трьома Георгіївськими хрестами за російсько-японську війну 1904-1905 років, особливими нашивками на мундирі.   Ним виявився полтавець, фельдфебель Кузьма Омелянович Демченко. 

В’ячеслав Скрябін, краєзнавець

- Я звернувся, є таке видання «Книга обліку колишніх білих офіцерів в органах ГПУ України», і саме в першому томі я знайшов згадку про Демченка Кузьму Омеляновича. І ті люди з інтернету надали мені фото, і це вже на 100 відсотків довело, що це саме та людина.

Але на цьому краєзнавець не зупинився. Після багаторічних пошуків, зокрема, й в архівах СБУ відкрилась драматична історія доль дітей з портрету, які постраждали у роки сталінського терору, були репресовані і відбували покарання. 

Валентина Скриль, старший науковий співробітник Полтавського літературно-меморіального музею І.Котляревського

- Це Миколка і Віра. На жаль, їх не оминули часи сталінських репресій, і до цієї виставки додані дуже цікаві документи про драматичну долю цих людей.

Також на виставці, що триватиме місяць, можна побачити оригінали нагород, якими був нагороджений Кузьма Демченко. А, користуючись нагодою присутності журналістів каналу «Центральний», краєзнавець  В’ячеслав Скрябін звернувся з пропозицією до громадськості та влади створити в Полтаві музей міста.

В’ячеслав Скрябін, краєзнавець

- Вже назріла необхідність створити в Полтаві саме музей Полтави і людей Полтави, бо Краєзнавчий музей, в нього трошки інші функції, а от історія нашого славетного міста, вона повинна жити, її повинні знати. Давайте разом створимо такий музей, тому що за всі часи музеї створювали ентузіасти.

Стрічка новин