Цьогоріч пасічники втратили велику кількість бджолосімей

Причина – травля, яка стається через застосування засобів захисту рослин агрохолдинговими компаніями. Як покращити комунікацію між агровиробниками та пасічниками та з якими проблемами цьогоріч зіткнулися бджолярі? 

Максим Брехнич має понад чотири десятки бджолосімей. Займається цим не професійно, говорить, це як хобі. А розпочиналося все з декількох вуликів років п'ять тому. 

Максим Брехнич, бджоляр 

- Колись мій прадідусь був бджоляром, мав декілька вуликів, і так залишилися в мене в пам'яті приємні спогади, і хоч ні дід, ні батько не займалися цим, але в мене було якесь постійне бажання мати бджіл. Починав з одного, тоді три, п'ять і так далі. І ось що маємо на сьогодншній день.

Передивляється вулики регулярно, стежить за своїм господарством. Максим розповідає: якщо не бути гарним господарем та не давати необхідний простір бджолосім'ї, то рої тікають. У нього таких випадків не було, а навіть навпаки. Сам ловив чужих втікачів.

Згодом масштаб розрісся. Каже: всі роки щастило і жодного разу не втрачав бджолосімей через отруту. А у знайомих такі втрати були.

Це підтверджує і голова ГО «Полтавська обласна спілка пасічників» Наталія Сенчук. Каже: на Полтавщині бджолярі цього року зазнали втрат через травлю бджіл. 

Наталія Сенчук, голова ГО «Полтавська обласна спілка пасічників»

- Офіційно рахуємо, що десь близько 1000 бджолиних сімей загинуло. Основні бджоли – це Пирятинський, Чорнухинський район. У Решетилівському районі, Кобеляцькому, це ті самі, які звернулися з офіційними заявками до ГУ Держпродспоживслужби.

На місце виїхали фахівці, але справа далеко не зайшла. Адже всі фінансові витрати по розслідуванню лягають на плечі бджоляра. Та й не всі звертаються, бо не вірять, що вийде довести та покарати винних. Та й штраф у 170 гривень представників агрофірм не лякає. 

Наразі пасічники можуть скористатися проєктом «Гранд Експерт», що створений з ініціативи українських бджолярів і є безкоштовним ресурсом, на якому аграрії будуть вказувати: де, коли і чим буде проведена обробка полів. Там же помічені і пасіки. 

Наталія Сенчук, голова ГО «Полтавська обласна спілка пасічників»

- Я думаю, що тут повинен бути якийсь компроміс. Аграрії бачать, що вони зробили таку шкоду, вони повинні самі йти назустріч бджоляреві і допомогти йому якоюсь компенсацією для того, щоб він міг відновити ці бджоли. Або підкупити пакетами ці бджоли і усилити сім'ї бджіл, або ж компенсувати матеріальний та моральний збиток.

Цьогоріч у додаток до всього ще й погода не сприяла роботі бджіл. 

Максим Брехнич, бджоляр 

- Сезон досить непростий зараз для бджільництва. Дуже дощова затяжна весна, немає необхідного тепла, бджолині сім'ї розвиваються поволі, не так, як би хотілося. Досить складно у першу чергу з погодніми умовами.

Останніми днями погода стала теплою та сонячною і бджоли можуть вилітати в пошуку квіту. Хоча, обліт первоквітів уже втрачено. Максим розповідає: «передивлявся днями пасіку, то меду дуже обмаль. І є така перспектива, що в цьому сезоні мед буде в дефіциті, але панікувати не варто». 

Максим Брехнич, бджоляр 

- Сьогодні ми знаходимося на першому етапі, і підійшли до першого медозбору, традиційного дня нас - це цвітіння акації. Цьогоріч воно набагато пізніше, ніж як зазвичай. Але ми бачимо, що акація не дасть тієї кількості нектару, щоб був масовий медозбір. Це лише перший суттєвий медонос, а далі будуть проміжні: коріандр, липа, гречка.

Стрічка новин