На Полтавщині енергокомпанія 4 місяці не виплачує людям гроші за вироблену енергію

На Полтавщині енергокомпанія 4 місяці не виплачує людям гроші за вироблену енергію

Уже 4-й місяць ТОВ "Полтаваенергозбут" не виплачує людям гроші за отриману електроенергію від малих сонячних електростанцій до 30 кВт. 

Невиконання зобов'язань за договорами компанія виправдовує карантином, як обставинами непереборної сили. Проте, ситуація з порушенням умов договору розпочалась ще в лютому 2020 року, до карантину, та триває дотепер. Люди обурені такою несправедливістю. Адже їхні сонячні станції всі ці місяці генерували електроенергію, яка йшла в загальну мережу і яку потім енерго підприємство продавало споживачам. Плата за електроенергію для споживачів не була скасована під час карантину, отже підприємство отримувало кошти за збуту електроенергію. Натомість, з малими виробниками просто перестали розраховуватися. 

Сума боргу для всіх власників малих сонячних електростанцій на Полтавщині складає вже кілька мільйонів гривень, точну суму може назвати підприємство "Полтаваенергозбут", яке не виходить на зв’язок зі своїми клієнтами.  

За словами полтавців, керівництво енерго компанії ніяк не реагує на їх офіційні скарги, потрапити в офіс також не можливо. Власники сонячних електростанцій зібралися на зустріч у Полтаві, щоб обговорити як їм діяти далі у цій ситуації і відстояти справедливість.

"Останній рік все робилося для того аби зробити відновлювану енергію злом в очах людей. Але ми хочемо відстояти свої права. Чому вугільним електростанціям, якими володіють олігархи платять гроші, а нам ні? При тому що вугілля труїть людей, а енергія сонця не приносить ніякої шкоди довкіллю. Чим більше в Україні буде таких, як ми - з маленькими домашніми станціями, тим більше шансів, що через 5-10 років в українців буде світло вдома", - стверджує Микола Зірка, класник сонячної електростанцї в селі Супрунівка, Полтавський район. 

Власники малих СЕС мають намір звертатися в усі можливі інстанції, щоб відстояти справедливість. Перш за все до державного регулятора - Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Деякі люди вже відправили туди свої звернення та чекають на відповідь. Також полтавці готові йти в суд, якщо «Полтаваенергозбут" їх і далі буде ігнорувати.

"У той час, як в ЄС, у зв’язку з пандемією COVID-19, уряди намагаються підтримувати малих виробників та керуються принципами Зеленого Курсу, в Україні  все відбувається навпаки. Уряд підтримує монополії, а енергокомпанії дозволяють собі просто не платити за отримані послуги, як це відбувається у Полтаві чи було в Тернополі. Такий шлях далекий від справедливого відновлення після кризи. На нашу думку, це тривожний знак, що з відновлюваної енергетики (ВДЕ) зараз в медіа роблять монстра. Адже, якщо ситуація в енергетичному секторі не зміниться найближчим часом і Україна не почне більш активно інвестувати у ВДЕ, то в наступне десятиліття ми можемо зіткнутися з явищем віялових відключень та високої енергозалежності від ЄС та Росії", - говорить Юлія Пашковська, кампейнерка міжнародної кліматичної організації 350.org в регіоні Східна Європа, Кавказ та Центральна Азія. 

Всього в Україні люди встановили 24 тисячі домашніх сонячних електростанцій до 30 кВт, інвестувавши в це близько 495 мільйонів євро. Зелений тариф при підключенні у 2020 році становить 15 євроцентів. У 2019 році сектор відновлюваної енергії сплатив податків на суму майже 20 млрд грн, у той час як вугільна генерація - 6,5 млрд грн. 

Нагадаємо, що "зелений тариф" в Україні почали застосовувати задля підтримки розвитку відновлюваної енергетики, адже Україна має зобов’язання в рамках світової Паризької угоди скорочувати викиди СО2 та нарощувати потужності відновлюваної енергії. Зелений тариф буде діяти до 2030 року для малих об’єктів ВДЕ, а для великих об’єктів з 2020 року має застосовуватися система аукціонів. В Україні діє 15 енергоблоків атомних електростанцій та 83 блоки теплоелектростанцій, які працюють на вугіллі. Більше 80% блоків ТЕС в Україні перевищили свій термін експлуатації, а отже  всі вони будуть закриті в найближчі 10-15 років. Те саме стосується і блоків АЕС, які мають бути виведені з експлуатації також протягом цього терміну через свою застарілість. 

Стрічка новин