Консультаційний центр з пошуку інформації про репресованих: сотні українців хочуть знати історії своїх родин

Консультаційний центр з пошуку інформації про репресованих: сотні українців хочуть знати історії своїх родин

До Дня пам'яті жертв політичних репресій Архів національної пам'яті запустив сервіс із пошуку інформації про репресованих. 

Нагадаємо, Консультаційний центр працює з 14 травня. За цей час до Архіву надійшли сотні звернень від людей з усього світу, які наважилися дізнатися правду про своїх репресованих родичів. Зокрема, із проханням допомогти знайти родинні історії в архівах у центрі отримали:

• 120 повідомлень на сторінку в Facebook;

• 392 повідомлення на пошту;

• близько 300 дзвінків.

"Багато заявників нарікають на те, що в їхніх сім'ях боялися говорити про репресованих родичів – замовчувалися навіть невеликі крупинки інформації. Люди визнають, що раніше ніколи не наважувалися на звернення до жодного архіву щодо пошуку своїх репресованих рідних. Завдання Консультаційного центру – надати людям віру та впевненість у можливість і легкість такого пошуку, подолати в людей страх перед зверненнями", – каже директор Архіву національної пам'яті Ігор Кулик. 

Цікавою є географія звернень. Значна частина людей – це переселенці з Криму та окупованих територій Донецької та Луганської областей. Часто просять знайти інформацію про родичів, які були вихідцями чи проживали на зазначених територіях. Також багато звернень з-за кордону – з Білорусі, Росії, Польщі, Іспанії, Канади та інших країн. 

Консультаційний центр щодня приймає повідомлення та дзвінки. Оскільки їх сотні, то ми, на жаль, не встигаємо одразу ж обробляти кожне з них. Зі свого боку гарантуємо, що всі звернення будуть обов'язково розглянуті і, за першої ж можливості, отримають відповідь та допомогу. 

Нагадаємо, Центр з пошуку інформації про репресованих безкоштовно консультує всіх охочих з таких питань: які дані треба для того, щоб знайти інформацію про репресованого; в яких архівах шукати слідчі справи; як правильно написати запити тощо. Також, за необхідності, Центр супроводжуватиме людей на всіх етапах дослідження своєї родини. 

Звертаємо увагу, що в архівах можна знайти інформацію не тільки про своїх рідних, а й про різні періоди історії України ХХ століття, про відомих історичних постатей. Ці дані є відкритими і немає потреби доводити свій родинний зв'язок, щоб отримати до них доступ. Мінімум необхідної інформації, щоб почати пошуки репресованої особи такий: прізвище, ім'я, по батькові; дата народження; місце народження або проживання (регіон, населений пункт); місце арешту.

До Консультаційного центру можна звернутися у будні з 10.00 до 18.00.

Стрічка новин