Музей народних промислів України – в Полтаві

Напередодні Дня вишиванки наші журналісти побували і в музеї народних промислів України, який знаходиться у Полтавському національному педагогічному університеті імені Короленка. Він працює при факультеті технологій та дизайну й містить унікальну колекцію національного одягу, рушників та вишитих картин, створених як студентами, так і полтавськими вишивальницями, які передали свої вироби до фонду музею.

Ініціатор створення музею народних промислів - колишній ректор вишу Володимир Пащенко. Саме академік збагатив експозицію, подарувавши кілька раритетних рушників, вишитих його матір'ю - Ганною Романівною, решитилівською майстринею, яка все життя  розшивала фіранки, ковдри, простирадла, скатертини. Говорила - без вишивки «хата підслупвата і невесела». Тут - рушники у традиційній для Полтавської губернії техніці «білий по білому».

Валентина Титаренко, декан факультету технологій та дизайну ПНПУ ім. В. Короленка

- Звичайно, вишивка «білим по білому» це вишивка зокрема тією ж ниткою, яка витягнута з цієї тканини. А витягнута вона з полотна. Отже, утворюється кілька прорізів у два-три рядки. На них і виконується той орнамент.

Серед експонатів - два основні види рушників. Виконані звичайним «хрестиком» та вишиті різними видами рушникових технік, такими як лиштва, полтавська гладь, солов'їні вічка, ляхівка, вирізування. 

Окраса музею, говорить Валентина Титаренко - сучасний семиметровий виріб, занесений до книги рекордів України як найдовший цільний виріб, вишитий вручну. Він створений колективом факультету - студентами й викладачами. Ескіз розробив полтавський майстр художнього килимарства Олександр Бабенко.

Валентина Титаренко, декан факультету технологій та дизайну ПНПУ ім. В. Короленка

- Тут ми бачимо складні техніки мережки, яких величезна кількість, які є рахунковими, тому не просто так відшити щось, обов’язково потрібно рахувати. Але також тут представлені найрізноманітніші види гладі.

Магістранка Анна Шовкова впевнена - коли ми даруємо вишиту річ близькій людині, це символізує нашу небайдужість та турботу. Говорить - недарма найпоширеніші українські орнаменти нагадували про міцність родинних стосунків.

Анна Шовкова, магістрантка факультету технологій та дизайну ПНПУ ім. В. Короленка

- Тут найбільше зображено «дерево життя», в яке вкладалась така ідея, що на нижньому ярусі знаходиться інформація про наших предків. І чим вище ми дивимось на стебло і квіти цього дерева, тим молодші роди зображені на них.

Також для Полтавської області у вишивці особливо характерно було зображення квітів, троянд та лілій, які символізували продовження життя. Пара лебедів, традиційна для весільних рушників - образ  вірності та відданості.

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію