18 травня у світі відзначають Міжнародний день музеїв

Зазвичай музеї цього дня працюють безкоштовно. Та, як відомо, в умовах карантину відвідування музейних закладів, окрім тих, що розташовані просто неба, заборонено. Тож пропонуємо невелику онлайн-подорож до Національного музею-заповідника Миколи Гоголя, що розташований у Шишацькому районі. Саме там жив і працював наймістичніший літератор Полтавщини.

Музей-садиба Гоголів-Яновських у колишній Василівці, де провів дитинство та юність автор «Мертвих душ» та «Ревізора» дивує відвідувачів особливою атмосферу «присутності». Тут ніби родина письменника мешкає й досі. На території у 30 гектарів - батьківський будинок,  флігель, де любив усамітнюватись і творити письменник, зарибнені ставки, альтанки, пишний сад та парк, грот.  

Марина Єнко, вчений секретар Національного музею-заповідника М.В. Гоголя

- Окрасою садиби Миколи Гоголя був грот. Його називали у родині «храмом самітності». Сюди дуже полюбляв приходити сам письменник і звичайно, його сестри.

Все максимально історично відворено за спогадами, листами, щоденниками. Туристів чекає театралізована постановка - їх зустрічає сама Марія Гоголь-Яновська, мати письменника, та ніби розказує своїй служниці  переживання щодо сина. 

- Йому було притаманне природнє відчуття замкнутості. Він із дитинства був дещо як відлюдник. Шукав усамітнення. І був постійно замислений.

У кімнаті матері  - вишивка сестри Гоголя Ганни, килим, витканий місцевими майстрами за ескізом самого письменника та готичні вітражі на вікнах.

Катерина Чернова, старший науковий співробітник

- Повернувшись з Європи, він присилає мамі малюночок вікон в готичному стилі з кольоровими вітражами. Та прохає  зробити такі ж у батьківському будинку.

А от у кімнаті-вітальні найвідоміший портрет Гоголя роботи Федора Моллера, щоправда, копія. Його замовила мати письменника.

Юлія Терновчук, музейний доглядач

- Але ж коли Микола Васильович приїздив додому, до рідного маєтку, то просив, аби Марія Іванівна його знімала і ховала. Будь-які відображення та портрети він не любив. 

Колір стін у будинку відтворений згідно оригіналу. Їх розписув Гоголь особисто, як розповідала його молодша сестра Ольга.

Юлія Терновчук, музейний доглядач

- Вона розповідала про те, що він брав стільчик, пензлик і малював. Тоненьку смужечку, широку смужечку. Тому зараз все відтворено саме так, як зображував  Микола Васильович.

А от у аскетичному флігелі, літератор усамітнювався, писав і читав. У його спальні, як і раніше - картина Всевидячого ока, ікона, книги.

Музей входить до десятки найкращих музеїв-заповідників України та відзначений «Премією імені Миколи Гоголя в Італії» - за віддане  зберігання  спадщини видатного письменника. 

Стрічка новин