ДТЕК на Полтавщині сплатив 11,5 млн ренти на Полтавщині

За перший квартал 2020 року ДТЕК Нафтогаз сплатив 11,5 млн гривень ренти за користування надрами до бюджетів всіх рівнів Полтавської області. Видобуток природнього газу допомагає громадам отримувати додаткові кошти на розвиток, а в період пандемії - на підтримку напрямку охорони здоров’я. Куди саме йдуть мільйони від ренти - дивіться у сюжеті.

Місцеві громади використовують кошти від рентних платежів для реалізації проєктів з енергоефективності, підвищення якості медичних, освітніх послуг та інфраструктури. Яскравий тому приклад - Мачухівська ОТГ. Вже сім років тут працює ДТЕК Нафтогаз. У 2019 році до бюджету громаду надійшло 6,59 млн грн. За перший квартал цього року  компанія сплатила понад півтора мільйона гривень до бюджету Мачухівської ОТГ. 

Валерій Білокінь, голова Мачухівської ОТГ

- Це багаторічна плідна співпраця. За останній рік рентної плати до громади надійшло близько 7 мільйонів, які були використані на соціальні потреби соціальних структур. Цьогоріч надійшло уже близько 2 мільйонів рентних платежів, які ми раціонально розподіляємо і використовуємо. 

Саме завдяки рентним коштам у громаді вдалося придбати для медзакладів нове медичне устаткування, замінити у школах вікна, відремонтувати дороги та будинки культури. Так Мачухи стали одними з найбільш успішних ОТГ Полтавщини. Та на цьому не зупиняються.

Валерій Білокінь, голова Мачухівської ОТГ

- Хотілося щоб закупити індивідуальні сміттєві баки і ми хочемо технічно підсилити наше підприємство. Можливо самоскиди чи трактор. Компанія готова на всі ті наші пропозиції, які ми пропонуємо. Вікна ми уже всі поміняли, дякуючи компанії, поміняли усі у навчальних закладах. Будинки культури у нас теж закінчуються роботи. 

Розмір ренти, яку сплачують компанії, залежить від об’ємів видобутку та ринкової ціни на газ. Проте за останній рік ціна на газ в Європі і в Україні впала до рекордного мінімуму за останні десять років. І цей фактор напряму впливає на обсяги рентних відрахувань. 

Ганна Кіященко, керівниця ГО «Полтавська філія Суспільної служби України»

- Порядок перерехування рентної плати не змінився. 5 % цієї рентної плати находить до місцевих бюджетів. Вони розподіляються таким чином: частина іде до обласного бюджету, 3% йде до ОТГ, якщо воно є. Якщо ОТГ немає, 1 % отримують сільські ради, а 2% отримують ранноний бюджет. Але змінилися обсяги видобування газу, а чим вища ціна газу, тим більше рентних платежів отримували і державний бюджет і місцеві бюджети. Державна політика має стимулювати пошуки корисних копалинах і зокрема для Полтавської області це пошук вуглеводнів. Щоб галузь розвивалась варто створити умови. 

Фахівці підкреслюють: у сьогоднішніх умовах впровадження стимулюючих механізмів з боку держави дозволить газовидобувним компаніям вкладати більше коштів у галузь. Це забезпечить збільшення видобутку та надходжень до місцевих бюджетів. А саме завдяки рентним коштам місцеві громади можуть розвивати, в тому числі, систему охорони здоров’я, що надзвичайно важливо зараз, у період боротьби з вірусом COVID-19.

Стрічка новин