Як уникнути негативних наслідків другого етапу медичної реформи

Тисячі українських медиків можуть залишитися без роботи, а пацієнти – без своєчасного медобслуговування. А причиною може стати закриття більш ніж 300 лікарень по всій Україні. В Україні з 1 квітня розпочався другий етап медичної реформи. Вона має як позитивні аспекти, так і негативні. Наразі у складному становищі опинилися медики, адже через недофінансування можуть бути значні скорочення. Які шляхи вирішення проблеми запропонували в МОЗ України?

Володимир Зеленський, Президент України 

- Через новий механізм фінансування може бути звільнено біля 50 тисяч медиків та закрито 332 лікарні по Україні. Майже 1000 лікарень отримає менше коштів, ніж торік. Під загрозою опинилася екстернна медична допомога, багатопрофільні лікарні, онкоцентри, госпіталі ветеранів, більшість дитячих центрів, психіатрична та туберкульозна служба. Все це викликає ряд запитань.

Суми на деякі послуги занижені удвічі. А обласні дитячі лікарні недоотримують майже 200 мільйонів гривень. А на межі закриття – більшість протитубекульозних лікарень. 

Глава держави підкреслив, що він не може допустити скорочення бригад швидкої допомоги, а також виїзду з України кваліфікованих педіатрів.

Володимир Зеленський, Президент України 

- Чому тарифи складали не профільні лікарі, а чиновники без глибинного розуміння процесу. Яким чином виклик швидкої оцінили в 75 гривень? Чому за інсульт та інфаркт на папері удвічі менша від реальної вартості.

У Міністерстві охорони здоров'я є варіанти, як виправити ситуацію. 

Максим Степанов, Міністр охорони здоров’я України

- З 1 червня за Державною програмою медичних гарантій будуть додатково фінансуватися такі пакети: первинна медична допомога, екстрена медична допомога, гострий інфаркт міокарда, гострий мозковий інсульт в стаціонарних умовах, пакети для лікування COVID-19.

Обіцяють, що фінансування по всіх цих тарифах буде дійсно покривати всі витрати, які потрібні для лікування тієї чи іншої хвороби. Щоб підвищити заробітні плати медиків, необхідно додатково виділити 11 мільярдів гривень, зазначив Міністр охорони здоров’я України Максим Степанов. 

Медичну реформу розпочато в Україні 1 січня 2018 року. Вона покликана докорінно змінити медичну галузь та підвищити якість медичного обслуговування населення. Медична реформа в Україні запроваджується в дію поетапно. Наразі перший етап вже завершено.

1 квітня 2020 року в Україні стартувала реформа реформа другої ланки медицини. Вона полягає у тому, що практично всі комунальні медичні заклади (районні, міські, обласні лікарні) країни отримують кошти за прямим договором з Національною службою здоров’я України (НСЗУ). Тобто, гроші за медичні послуги, надані конкретному пацієнту – принцип «гроші ходять за пацієнтом».

Міністр охорони здоров'я Максим Степанов повідомив, що від 11 травня розпочнеться детальна експертиза всієї медичної інфраструктури. Роблять це для того, щоб визначити спроможність та ефективність госпітальної мережі. Очільник МОЗ наголосив, що будуть працювати, щоб змінити ситуацію, яка склалася у медичній галузі після 1 квітня, з моменту старту другого етапу медичної реформи.

Стрічка новин