Ліки «плаквініл» зникли з аптек, ними рятують хворих на COVID-19

Хворіють не на COVID-19, але теж потребують підтримки. Пацієнти, які лікувалися плаквінілом, з початком карантину опинилися у патовій ситуації: препарат, який тримав їх на плаву, зник з полиць аптек. Придбати ніде, а представники влади на місцях не можуть нічого зробити. У такій ситуації опинилися і Світлана Покиньборода. Її син, який хворіє на гломерулонефрит, останні місяці лікувався лише цими ліками. А зараз час іде на зворотній відлік, а точніше, на підрахунок пігулок, які залишилися в упаковці. Допомогти знайти необхідні ліки спробувала Анна Ружін.

Історія бере свій початок у жовтні 2019 року. Тоді син Світлани, Володимир, через ускладення перенесеної ангіни здобув бонусом гострий гломерулонефрит. Це важке аутоімунне захворювання нирок, яке ніяк не проявляється. Зовнішньо абсолютно здоровий з першого дня захворювання і по теперішній день. А пігулки «плаквініл» допомагають триматися в тонусі. 

Світлана Покиньборода, мама

- У нас перша гостра стадія прояву гломерулонефриту. І чи він допомагає, буде визначено виключено, коли ми будемо проходити повторне обстеження. Але наразі, якщо у нас еритроцити у мочі були 1 млн, то на даний момент 30 тисяч. Нам, я гадаю, допомагає, адже це той показний, який я можу контролювати.

Анна Ружін, кореспондентка 

- Але з початком карантину все змінилося. Плаквеніл просто зник з прилавку аптек. Та він незабаром з'явиться. Принаймні, про це говорить міністр охорони здоров'я. У соціальних мережах можна побачити дописи, де люди розшукують цей препарат, в безвихідній ситуації опинилися тисячі. Придбати його неможливо навіть в інтернеті, замість кнопки купити – немає на складі.

В обласному Департаменті охорони здоров'я про ситуацію знають, але допомогти не можуть.

Віктор Лисак, директор Департаменту охорони здоров’я Полтавської ОДА

- Він є цільовий цей препарат для даної категорії пацієнтів. Препарат проходив карантин, були застереження з приводу цього препарату. Але ми не можемо цільові видатки... Ми звернулися до МОЗ стосовно того, щоб дозволити використати для цієї дитини препарат.

Міністерство охорони здоров'я використовує плаквеніл для лікування хворих на COVID-19. Як це роблять у США, Японії, Німеччині та інших західних країнах із розвиненою медициною.

«Цей препарат прописаний у нашому протоколі лікування хворих на COVID-19 і застосовується для важких пацієнтів винятково в умовах стаціонарів, а також під пильним наглядом лікарів і за письмової згоди пацієнтів. Він буде безкоштовним для тих пацієнтів, кому він справді необхідний за медичними показами», – резюмував Міністр охорони здоров’я Максим Степанов.

Анна Ружін, кореспондентка 

- Але що робити тим, хто має не коронавірусну хворобу, а інший недуг та потребує плаквенілу. Відповіді поки що немає. Телефонуємо на гарячу лінію в МОЗ і ми.

- Зараз вносять базу людей, яким він потрібен. 

- Що потрібно, щоб внесли в базу?

- Нам потрібна адреса домашня цієї людини, яка потребує плаквенілу, потрібно прізвище, ім'я та по-батькові. Номер телефону і адреса проживання фактична. Потрібне направлення від лікаря, рецепт та історія хвороби. Її варто у майбутньому пред'являти. 

- У які терміни людина отримає ліки?

- Поки шо нам не надали таку інформацію. Це питання якраз в роботі.

Світлана внесла свої дані та продовжує пошуки ліків. Які будуть наслідки без прийому препарату – не знає.

На своїй сторінці у мережі Фейсбук пише: 

Чи встигну знайти ліки? Чи встигнуть мені допомогти журналісти? А скільки таких батьків, як я? У безвиході, відчаї. А скільки дітей? Які мужньо зносять усі побічні ефекти, розлади зору, дієти, режими сну, водні режими, доступу до сонця…. і усе це зводе нанівець бездушне, безграмотне повне вилучення лікарських засобів з продажу.

Батьки, тримаймося. Можливо, підняття мною такого питання на усих рівнях допоможе багатьом. Давайте підтримувати один одного. Це нам необхідно.

Стрічка новин