У Мачухах увіковічать Івана та Юрія Лип

Мешканці села Мачухи Полтавського району вшановують своїх земляків. Незабаром на приміщенні амбулаторії там має з’явитися меморіальна дошка відомим лікарям, письменникам та громадським діячам – батьку і сину Івану та Юрію Липам. Урочистості планували провести 5 травня, на день народження Юрія – молодшого із Лип. У зв’язку із карантином подію перенесли на пізніший термін. Як імена Івана та Юрія Лип пов'язані із Мачухами, дізнавався Анатолій Васевич.

Батько й син – Іван та Юрій Липи – були багатогранними особистостями. Іван брав активну участь у зборі коштів на спорудження пам’ятника Котляревському, який відкрили у 1903 році. Співзасновник таємного товариства «Братство тарасівців», український комісар Одеси, член ЦК Української партії соціалістів-самостійників, міністр віросповідань УНР та міністр охорони здоров'я. Також входив до складу комісії з підготовки Конституції УНР. Це далеко не повний перелік діянь Івана. Втім, передусім він був лікарем за покликанням. А свою фахову майстерність на цій стежині кував саме у Мачухах.

Валерій Білокінь, Мачухівський сільський голова 

- Завдяки його роботі медицина на нашій території постійно розвивалася і зараз розвивається. Він, можна сказати, був основоположником медичної галузі на території нашої громади.

Із липня 1898-го по березень 1902 року Іван Липа працював земським лікарем четвертої медичної дільниці, приймальне відділення якої знаходилося в містечку Мачухи Полтавського повіту. Лікарня обслуговувала населення трьох волостей: Мачуської, Старосанжарської та Площанської, а це – близько 30 тисяч чоловік. 

Анатолій Гейко, директор Мачухівського краєзнавчого музею

- Кожен день Іван Липа приймав до 80 чоловік і об’їжджав регулярно хутори і села у радіусі 40 кілометрів. У той час так само ходили епідемії дифтерії, віспи і грипу. І він досить активно забезпечував здоров’я людей. Якраз проводив ці заходи щодо боротьби з епідемією.

І так склалося, що саме лікарня стала не тільки медичним, а й своєрідним «культурним центром» села. 

Анатолій Гейко, директор Мачухівського краєзнавчого музею

- Він насадив багато троянд навколо будинку лікарні. Крім того, проводив ялинки для дітей, де дарував їм книги українською мовою – «Чорна рада», Шевченка «Кобзар». Іван Липа був не тільки лікарем, а і письменником. І тут були написані його кілька повістей і оповідань.

Син Івана – Юрій, продовжив справу батька. За своє недовге життя, а прожив усього 44 роки, встиг зарекомендувати себе, як громадський діяч, письменник, поет, публіцист, лікар. Був автором української геополітичної концепції, одним з ідеологів українського націоналізму. У серпні 1944 року Юрія Липу по-звірячому замордували енкавеесівці в селі Шутова, на Львівщині. Після смерті йому присвоїли ступінь полковника УПА.

Валерій Білокінь, Мачухівський сільський голова 

- Ми зараз багато працюємо над тим, щоб увіковічити славну пам’ять наших земляків. Одним із яких являється Іван Липа. На сьогоднішній момент ми хотіли 5 травня відкрити меморіальну дошку на приміщення амбулаторії, де він працював, але у зв’язку з коронавірусом ми перенесли цю подію.

Стрічка новин