На Полтавщині відновили меморіальну дошку воїну УПА

На фото: церемонія відкриття 2016 року
На фото: церемонія відкриття 2016 року

Встановили зруйновану меморіальну дошку командиру сотні "Східняки" УПА Миколі Савченку "Байді" в с. Березова Лука Гадяцького району.

Про це повідомив в.о. голови Гадяцької РДА Сергій Бондаренко. За його словами, поруч встановили відеокамеру, щоб у майбутньому убезпечитись від зазіхань вандалів. Виготовлення і встановлення дошки і відеоспостереження профінансувала Петрівсько-Роменська ОТГ.  Торік у грудні  проросійські  вандали зруйнували меморіальну дошку, що була на фасаді місцевої школи . 

"Гадяцька РДА демонструє єдиний підхід з вшанування пам’яті борців за незалежність. Ми шануємо захисників України різних історичних періодів: УНР,УПА, шістдесятників, НРУ, АТО, ООС", – зазначив Сергій Бондаренко. 

Меморіальну дошку відкрили  у 2016 році зусиллями Спілки політв’язнів і репресованих українців у Польщі , Гадяцької  райдержадміністрації  та депутатів  районної  ради. В урочистостях тоді брали участь учні Березоволуцької школи, мешканці села, посадовці з РДА, співробітник Українського інституту національної пам’яті Павло Подобєд, гості з Польщі.

Микола Савченко («Байда») народився 20 лютого 1921 року у с. Березова Лука Гадяцького району Полтавської області у селянській родині. Закінчив десятирічку та керамічний технікум у Миргороді. Під час служби в РСЧА отримав звання лейтенанта, а під час відступу частин Червоної армії залишився на Полтавщині. У кінці 1943 року Микола Савченко перебирається на територію західної України і вступає до лав УПА в Карпатах, де його призначають командиром підрозділу ВО¬5 «Маківка» на Дрогобиччині. У серпні 1944-¬го Савченко очолив сотню «Східняки», у якій служили колишні червоноармійці, уродженці центральних та східних областей України. Згодом його сотня «Байди» ввійшла до Лемківського загону ВО-¬6 «Сян». У січні 1945 року сотня перейшла згідно з наказом Головного Військового Штабу УПА на територію північно¬-східної Тернопільщини. Був  на посаді курінного ад’ютанта й підвищений до старшого булавного, згодом призначений заступником командира 26-¬го (Лемківського) ТВ «Лемко» та командиром Перемиського куреня.

У серпні 1947 року відділ УПА під керівництвом «Байди» здійснив успішний рейд на Захід. А у 1948 році Микола Лаврінович був обраний командиром частин, що рейдували на Захід, згодом призначений заступником шефа Місії УПА за кордоном. Емігрував до США у 1950 році, де закінчив студії механічного інженерства, працював за фахом. Був активним  в Українській Автокефальній  Православній Церкві (УАПЦ), громадському житті, комбатантських організаціях. Петро Миколенко (називав себе саме так, аби не постраждала родина в Березовій Луці ) став одним із організаторів Об’єднання колишніх вояків УПА в США, обирався кілька разів його Головою. У 1973 році проявив себе з-¬поміж ініціаторів створення Торонтського  Видавничого комітету «Літопис УПА», став його засновником, членом та співробітником. 

Помер легендарний командир УПА «Байда» 1 січня 1979 року в Детройті (штат Мічиган, США).

Стрічка новин