Як здійснювати безготівкові платежі з 28 квітня 2020 року?

У соціальних мережах та в деяких ЗМІ розповсюдили інформацію, що з 28 квітня цього року будуть зупинені платіжні системи. І, як ніби-то наслідок, здійснити звичайні операції – сплатити комунальні послуги, здійснити грошові перекази, сплатити за товари/послуги – буде неможливо. Яка ж ситуація насправді, з'ясовувала Анна Ружін. 

Національний банк України спростував інформацію. 

З 28 квітня 2020 року встановлюються оновлені вимоги до переліку інформації про платника та отримувача, що повинна супроводжувати переказ коштів, однак це, за оцінками Національного банку, не матиме суттєвого впливу на здійснення переважної більшості операцій із переказу коштів.

Нові вимоги запроваджуються у зв’язку з набуттям чинності Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення».

Законом передбачені такі основні вимоги:

- здійснити ідентифікацію та верифікацію платника;

- супроводити переказ коштів необхідним переліком даних щодо платника та отримувача.

Для 95% банківських клієнтів ці зміни не ускладнять життя, а скоріше спростять, наголошують в НБУ. Адже всі клієнти банків уже є ідентифікованими. Зміни переважно стосуються неідентифікованих операцій: високоризикових клієнтів перевірятимуть більш прискіпливо. Збільшиться граничний поріг операцій обов’язкового фінмоніторингу. Раніше банки в обов’язковому порядку повідомляли Держфінмоніторинг про всі операції від 150 тис. грн, а серед підстав для цього було аж 17 ознак. Закон збільшує граничний поріг суми до 400 тис. грн та зменшує список ознак операцій. Тепер їх всього чотири. Відтепер, щоб відкрити рахунок у банку, не потрібно йти до відділення. Засвідчити свою особу ви тепер можете або через відеозв’язок, або через систему BankID. 

Катерина Рожкова, перший заступник Голови НБУ 

- Якщо ви здійснюєте поповнення будь-якого рахунку через термінал готівкою, то норми цього закону будуть вимагати і вимагають ідентифікації особи, якщо ця операція буде перевищувати 5 тисяч гривень. Як це буде працювати? До кінця року всі платіжні термінали будуть обладнані спеціальними зчитувачами карт. Але ці правила не стосуються: оплати комунальних послуг, сплати податків та інших обов’язкових державних платежів, оплати товарів чи послуг, поповнення кредитних карток до 30 тис грн.

В інших випадках потрібно ідентифікуватися за допомогою документу: паспорту чи банківської карти.

При цьому виникають питання: а як перерахувати, для прикладу, 10 тисяч гривеень на карту. Чи потрібно йти до банку і які документи потрібні? 

Олексій Шабан, директор департаменту платіжних систем та інноваційного розвитку НБУ

- По-перше, переказ на таку суму краще провести через картку, бо власник картки і отримувач уже ідентифіковані. І додаткового нічого не потрібно. І обмежень за такими операціями новий закон не вводить. А якщо у вас є готівка, то можна прийти до відділення банку і паспорту для банків достатньо.

Оновлені вимоги Закону НЕ поширюються на:

- сплату житлово-комунальних послуг, оплату податків, штрафів, інших обов’язкових зборів та платежів (незалежно від суми);

- сплату кредиту у сумі до 30 тис. грн;

- перекази для оплати товарів і послуг, що здійснені платником за допомогою платіжної картки (або іншого електронного платіжного засобу), якщо її номер супроводжує переказ (незалежно від суми);

- всі готівкові перекази в межах України у сумі до 5 тис. грн;

- зняття коштів з власного рахунку.

Стрічка новин