Онлайн-екскурсія: особливості полтавської писанки

Триває Пасхальний тиждень. У цей час споконвіку люди дарували один одному крашені яйця та паски, виготовлені власноруч. Велика колекція крашанок різних забарвлень і орнаментів зберігається у Полтавському краєзнавчому музеї. Під час карантину він, звісно, не працює, але для любителів старожитностей та етнографії пропонує заочну екскурсію. Задля цього силами ентузіастів – співробітників музею – створено відеослайди про полтавську писанку та пасківники.

Українська поміщиця і меценатка Катерина Скаржинська збирала писанки з різних регіонів України ще у XIX столітті. У 1906 році свою колекцію разом із малюнками та фотографіями крашанок передала Полтавському краєзнавчому музею. Частина зразків, на жаль, згоріла у 1943 році, коли фашисти підпалили музей. Вдалося врятувати лише 458 одиниць старожитностей. Втім, і вони яскраво свідчать про колоритність і самобутність цього мистецтва.

Марія Пісцова, завідувачка відділом етнографії Полтавського краєзнавчого музею 

- Традиційними барвами писанок Полтавщини є червона, зелена і жовта. І, звичайно, різна символіка. Це і рослинні мотиви – дерево життя. Яке може бути у вигляді дерева з трьома гілочками у вазоні, чи це буде квітка, чи дубовий листочок, чи пагінці. Також це можуть бути орнітофорфні мотиви – сороки, півники, голуби.

Завідувачка науково-дослідницьким експозиційним відділом етнографії Полтавського краєзнавчого музею Марія Пісцова показує зал, де в експозиції представлено унікальну колекцію писанок, зібраних Катериною Скаржинською, та вироби сучаcних майстрів-писанкарів. Писанка загалом є символом життя, Сонця, Воскресіння Христа, розповідає Марія Пісцова.

Марія Пісцова, завідувачка відділом етнографії Полтавського краєзнавчого музею

- Виражається у розетах – зірочках, також у біжучих сонечках у колах. І ми можемо бачити похідні геометричні мотиви від них – це трикутники – сорокаклинці, міандр, або безкінечник – символ, який присутній на будь-якій писанці – символізує циклічність і безперервність життя.

Щоб писанка дійсно вдалася, для цього треба було докласти й художнього хисту і, врешті, зберігати чистоту думок та молитовний настрій, говорить завідувачка відділом музею.

Марія Пісцова, завідувачка відділом етнографії Полтавського краєзнавчого музею

- Коли господиня писала писанку – вона робила це самостійно, одна, коли усі вже лягали спати, у чистому одязі, із чистими думками-молитвами розпочинала це дійство. І вона занурювала писанку, розписану воском, спочатку у світлу фарбу, і так до найтемнішої, наскільки вона бажала.

А ще Марія Пісцова показує пасківники, які були найбільш розповсюджені на Полтавщині.

Марія Пісцова, завідувачка відділом етнографії Полтавського краєзнавчого музею

- Це – малий пасківник із вушком і великий пасківник, так званий відерний – високий. На Полтавщині це, як правило, були циліндричні високі вироби з глини, які гончарі і до цього часу у великій кількості виготовляють. Тому що кожного року жінки закуповують їх для себе і на подарунок, і випікають паски.

Жінка каже: треба було мати неабиякий хист, вміння та досвід, щоб повноцінно випекти здорову паску.

Марія Пісцова, завідувачка відділом етнографії Полтавського краєзнавчого музею

- Щоб вона і загнітилася, і не згоріла, і пропеклася всередині. Тому господині, займаючись цією справою, починають із 4-х ранку і треба, як кажуть, натанцюватися і натупцюватися, поки не вимісять тісто і не випечуть, постійно на ногах.

Марія Пісцова досить детально розповідає секрети господинь, які музейникам вдалося занотувати. Окрім екскурсій, стверджує жінка, практикують і майстер-класи для бажаючих. Ось тільки в період карантину все це перейшло в онлайн-режим.

Марія Пісцова, завідувачка відділом етнографії Полтавського краєзнавчого музею 

- На бібліотечних сайтах є розроблені мною для дітей, для дорослих – це одна із видів писанки – це зернівка, яка виконується рослинними матеріалами. Також ми представили цю нашу колекцію у слайд-шоу із посиланнями на сайті музею, і там теж її можна оглянути, які прекрасні писанки є у нас на Полтавщині.

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію