На Полтавщині бережуть традиції писанкарства

На Зіньківщині живе сім’я лемків – це українці, котрі мешкали на польській Лемківщині, у карпатських Бескидах. Наша знімальна група побувала у гостях у Володимира Прислонського, який поділився таємницями цього давнього мистецтва.

Володимир Прислонський народився у селі Петрівка Зіньківського району у 1946 році в сім’ї лемків. За рік до його появи на світ батьки переїхали в Україну із Польщі. У родині Володя ріс 9-ю дитиною. Крім нього, лемки виховували ще сімох хлопців та двох дівчат. Родина свято берегла традиції предків. І навіть у пору атеїзму активно займалася писанкарством.

Володимир Прислонський, писанкар

- Писанки ці розписувалися живими. Бралося живе яйце, брався живий віск, який бджоли заготували, і з допомогою писачка, з допомогою воску яєчка із такого звичайного, яке знесла курка, перетворювалося у писанку.

На писанку обов'язково наносили символи. Кожен із них мав певне, власне значення.

Володимир Прислонський, писанкар

- Із гострих кінців наносилося сонечко, що, звичайно, означало життя, Всесвіт, світло. Наносилися ось такі, у різних комбінаціях, трійці. Це так звана Свята Трійця. Ми знаємо із «Отче наш», що Бог-отець, Бог-син і Бог-Дух Святий. Ще один із символів – це хрест, який також наносився на писанку.

На лемківські писанки не наносилися зображення звірів, птахів чи люди. Це були тільки символи у різних комбінаціях.

Віск розплавляли на печі, пізніше – на електро- чи газовій плиті. Спеціальним інструментом робили всього один-єдиний штрих, щоб він не захолов.

Володимир Прислонський, писанкар

- Якщо вже один раз провів писачком по яєчку, то на те місце другого штриха не покладеш. Те, що поклав, те й залишається. Тому все треба було робити і швидко, і уважно, і цілісно. Щоб писанка мала завершений вигляд.

Потім писанки обережно клали у чавун і ставили варитися на повільний вогонь. Володимир Прислонський каже: їх не їли, а роздавали рідним та близьким, або залишали у домівці.

Володимир Прислонський, писанкар

- Ось є писанки, які малювала моя мама майже 40 років тому. Вони збереглися. Тут залишилися лише шкаралупка і творіння її руки. Так у мене відклалася у пам’яті уся її робота, що я її продовжую.

Чоловік пригадує: коли був маленьким – у школу забороняли приносити писанки. І він боявся навіть займатися цією справою і тільки спостерігав, як яєчка розписувала мама. Та з часом необхідні інструменти взяв і в свої руки.

Володимир Прислонський, писанкар

- Є писанки, які мама розписувала, як і я, як і донька, і онучка. Таким чином ми зберігаємо цю традицію. І я надіюся, що вона буде передаватися далі і далі, щоб вона жила у віках.

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію