16 квітня у православних вірян – Великий або Чистий четвер

Три дні залишається до відзначення найбільшого християнського православного свята – Великодня. Завтрашній день віряни називають Великим, або Чистим Четвергом – часом, коли очищають душу, тіло, наводять лад в оселях, готуються до Воскресіння Христового. Про традиції, пов’язані із ним, – у наступному сюжеті.

Великий або Чистий Четвер – перший з трьох днів, які в християнстві називають «Великим триденням». Цього дня Ісус Христос на Таємній Вечері встановив таїнство Євхаристії, коли вино і хліб перетворюються у Тіло і Кров Христа. Відтоді усі віряни, хто – щонеділі, а хто – кілька разів на місяць, намагаються не тільки бути присутніми на церковних службах, а й безпосередньо взяти участь у цьому таїнстві. 

Миколай Довганич, прессекретар Полтавської єпархії УПЦ, протоієрей

- На цій Тайній Вечері він дав усім своє тіло і кров Христову. Це таїнство Євхаристії, яке започаткував сам Ісус Христос. Це те, що ми зараз звершуємо на кожному богослужінні, на кожній літургії.

А перед Тайною Вечерею Ісус омив усім своїм учням ноги. 

Миколай Довганич, прессекретар Полтавської єпархії УПЦ, протоієрей

- Апостол Петро спочатку не хотів цього. Він відмовлявся від цього. Але Господь сказав: хто хоче бути більшим, хто хоче бути вищим – стань слугою. І в даному випадку Господь якби показав головну суть Царства Небесного. Господь показав і зробив революцію у свідомості людей.

Річ у тім, що у ті час іудеї ходили у сандалях, які одягали на босі ноги. На вулицях було багато пилу. А тому перед входом до оселі ноги обов’язково мили. Робив це прислужник чи інша, найменша за рангом у домі людина. І ні в якому разі не господар. Ісус показам своїм прикладом, що той, хто сильніший і має більше влади, повинен служити навіть своїм підлеглим.

Миколай Довганич, прессекретар Полтавської єпархії УПЦ, протоієрей

- Він не заставляв, щоб Йому люди служили, а Він сам послужив кожному із нас зціленням, допомогою і підтримкою. І саме це наштовхує на таку ідею, щоб кожна віруюча людина робила добрі справи, незважаючи на те, ким би вона не являлася. І не боятися, не соромитися робити це для тих, хто залежить від неї.

До речі, традиція, коли старші омивають ноги меншим, залишилася і понині. 

Миколай Довганич, прессекретар Полтавської єпархії УПЦ, протоієрей

- Навіть сьогодні є така традиція, коли старший священник, єпископ чи патріарх за цим богослужінням умиває ноги молодшим священнослужителям, або навіть мирянам.

Отець Миколай каже: у Чистий Четвер багато людей намагаються передусім навести лад в оселях, готують усе необхідне до святкування Великодня.

Миколай Довганич, прессекретар Полтавської єпархії УПЦ, протоієрей

- Багато хто із людей у цей день перед Пасхою роблять порядки, чистять свої домівки, якби очищають своє тіло. Але, знову ж таки, основна місія Христа, основне завдання, які він усім дав, – це очищення духовне. Це – головне.

Також у четвер Ісус молився у Гетсиманському саду, був зраджений Іудою Іскаріотом, заарештований первосвященниками і вкинутий до в’язниці. У п’ятницю Його розіп’яли, а в неділю Христос Воскрес! Цієї фразою ми вітатимемо один одного вже за три дні, отримуючи у відповідь – «Воістину Воскрес!»

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію