Відсьогодні для православних вірян почався Страсний тиждень

Він передує найголовнішому церковному святу – Великодню, яке відзначатимемо у неділю. Про традиції, пов’язані із цим періодом, – у наступному сюжеті.

Протягом Страсного тижня віряни згадують про останні дні земного життя Ісуса Христа, його страждання, розп'яття на хресті, смерть і наступне воскресіння.

Миколай Довганич, прессекретар Полтавської єпархії УПЦ, протоієрей

- Це особливий сугубий у цей період піст. І це іде уже той час, коли Господь сам готується до цього великого подвигу. Він віддає своє життя заради нас, заради нашого спасіння і бере на себе людські гріхи.

Кожен день Страсного тижня називається Великим. У храмах проходять особливі служби – найбільш урочисті у всьому церковному році. У ці сім днів не святкують дні святих, не поминають померлих, не проводять вінчання і хрещення – всі обряди в цей час присвячені підготовці до Христового Воскресіння.

Миколай Довганич, прессекретар Полтавської єпархії УПЦ, протоієрей

- Цей етап взагалі у житті Ісуса Христа був дуже важким. Бо ми знаємо навіть, коли Господь молився у четвер в Гетсиманському саду, то він просив: «Отче, якщо це можливо, нехай мене мине ця чаша. А в тому нехай буде твоя воля. Такі були молитви у самого Ісуса Христа до Бога-отця.

Як відомо, у четвер Ісус провів тайну вечерю зі своїми учнями. Він знав, що попереду його чекають важкі випробування. І навіть найближчі люди, які були поруч, – його учні, майже усі залишать його.

Миколай Довганич, прессекретар Полтавської єпархії УПЦ, протоієрей

- Ми бачимо, що апостоли, коли він просив, щоб бодрствували – вони спали, вони фактично його залишили. І коли його схопила стража після зради Іуди, то апостоли розбіглися. За ним пішов лише апостол Петро, який зайшов на архієрейський двір. Але знову ж таки, там він від нього відрікся.

Ісус мав дві природи – Божу і людську. В останні дні свого життя він пережив стан богооставленості і, врешті, самотності, коли із стражданнями доводилося бути, дійсно, сам-на сам. 

Миколай Довганич, прессекретар Полтавської єпархії УПЦ, протоієрей

- Цей період сам і для нас дуже важливий, бо кожен із нас у своєму житті теж інколи переживає такі моменти, коли виявляється, що фактично безвихідна ситуація, у нас немає нікого, хто б нас підтримав. Але при молитві до Бога знаходиться або хтось із людей, або сам Господь посилає свою підтримку і допомогу.

Піст на Страсному тижні є найсуворішим. Обмеження в харчуванні покликані тільки допомогти віруючим напередодні Великодня зосередитися не на фізичному, а на духовному, і не є самоціллю. Насамперед, мова йде про внутрішнє покаяння в гріхах, поганих вчинках і думках. Віруючі намагаються приділяти увагу молитві, а не розвагам та метушні, більше допомагати ближнім.

Миколай Довганич, прессекретар Полтавської єпархії УПЦ, протоієрей

- Ми особливо у цей період молимося, скорбимо, переживаємо, стоїмо у плащаниці Господа Ісуса Христа. І хоч бачимо і знаємо ці страждання, але віримо знову ж таки у його воскресіння і радіємо із того, що Христос воскрес, смертю смерть подолав. І тим, що у гробах життя дарував.

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію