310 років тому схвалили Конституцію Пилипа Орлика

310  років  тому схвалили Конституцію  Пилипа Орлика

Сьогодні розповімо про пам’ятну дату, яка цьогоріч відзначається на державному рівні, оскільки зазначена у Постанові Верховної Ради «Про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв у 2020 році». 5 квітня 2020 року виповнилося 310 років з часу ухвалення  «Правового укладу та Конституції відносно прав і вольностей Війська Запорізького».  Автором є гетьман Пилип Орлик. Цей документ увійшов в історію як перша Конституція України, яка задовго до класичної американської проголосила пріоритет демократичних принципів. 

 «…полковники-мазепинці – се не убогі егоїсти, а рицарі смерті, що віддали за свою ідею, за світлий ідеал національної незалежності – віддали і вигідне своє життя, і спокій, і душу всю», - так писав про перших українських  політичних  емігрантів  письменник, історик, громадський  діяч, жертва комуністичного терору Гнат Хоткевич. 

1709 рік. Воєнно-політичний  виступ гетьмана Івана Мазепи зазнав поразки.  Після трагічної для України Полтавської битви (її ще у вітчизняній  історіографії називають «Полтавською катастрофою»), Московське царство трансформується у Російську імперію, а Гетьманщина остаточно потрапляє під вплив московського царя Петра I, про якого Тарас Шевченко відгукнувся: «це той перший, що розпинав нашу Україну». Після  Полтавської  катастрофи шведи й п'ять тисяч козаків-союзників відступили до підвладної Османській імперії Молдавії. Разом із королем Карлом ХІІ та гетьманом Іваном Мазепою   в місті Бендери опинилися: генеральний писар Пилип Орлик, племінник Мазепи Андрій Войнаровський, військовий обозний Іван Ломиковський, прилуцький  полковник  Дмитро  Горленко,  500  козаків з Гетьманщини  й понад  4  тисячі запорожців   на чолі з кошовим отаманом  Запорізької  Січі  Костем Гордієнком. Він до 1728 року обирався кошовим отаманом  Олешківської  Січі, послідовно відстоював незалежність України.

     До  першої хвилі політичної еміграції  потрапили   50 старшин, серед них і представники козацьких старшинських родів Полтавщини. Це родини Мировичів (зокрема й генеральний бунчужний Федір Мирович) та  Горленків. Постійно  з дипломатичною місією в Європі   перебували Дмитро Горленко  та брати Мировичі – Федір та Іван. Це Генеральний осавул  Григорій  Герцик, Атанас,  Іван і Ганна – діти  полтавського полковника Павла Герцика. Ганна стала дружиною Пилипа Орлика, розділила з ним всі складнощі життя в еміграції, була надійним помічником у політичних справах. Її брати належали до уряду Пилипа Орлика, виконували дипломатичні доручення гетьмана. За свідченням  Пилипа Орлика, всі  вони допомагали у розробленні Конституції 1710 року. 

Стрічка новин