Що ми знаємо про повноваження депутата місцевих рад: частина 1

Що ми знаємо про повноваження депутата місцевих рад: частина 1

У 2020 році мають відбутися чергові вибори до місцевих рад. Громадяни обиратимуть голів та депутатів до сільських, селищних, міських, районних та обласних рад. Точна дата волевиявлення ще не визначена, тому юридично передвиборча кампанія не почалася. Але фактично деякі потенційні кандидати вже активно “обробляють” електорат, щоб не віддати жодного майбутнього голосу конкурентам. У своїй діяльності вони нерідко використовують і адмінресурс.

Що ж означає «зловживання адміністративним ресурсом»? Якщо коротко - то це використання владних повноважень і державних/місцевих ресурсів партіями або політиками, посадовцями тощо в їх власних виборчих інтересах.  У залежності від відношення до закону, адміністративний ресурс є м’яким і прямим (жорстким).

Про м’який адмінресурс говорять тоді, коли владні повноваження чи владний вплив застосовуються  без чіткої суперечності із законом. Наприклад, здійснення соціальних виплат перед виборами з метою здобути прихильність електорату не порушує норми законодавства, але в той же час є прикладом зловживання адміністративним ресурсом. 

Жорсткий адміністративний ресурс проявляється у формі впливу на підлеглих, виборців, інших членів учасників політичного процесу з боку владних осіб за допомогою примусу чи переконання у формі винагороди, наприклад, підвищення по роботі, надання пільг або навпаки звільнення з роботи, перевірки контролюючих органів тощо.

Головна мета застосування депутатами адміністративного ресурсу на виборах – досягнення перемоги за результатами голосування внаслідок збільшення кількості голосів виборців за відповідного кандидата, який, або в інтересах якого застосовується цей адмінресурс. Суміжною метою можна вважати створення певних перешкод як для інших кандидатів, так і для спостерігачів, громадських об’єднань, журналістів тощо.

Давайте розберемося, де закінчується законодавчо закріплений обсяг повноважень депутатів місцевих рад та починається та “гречка”, про яку так часто пишуть? Якщо ми знаємо повноваження посадових осіб, то, відповідно, можемо вимагати виконання ними своїх посадових обов'язків та запобігти зловживанням владним становищем. Обов’язки та статус депутатів місцевих рад визначає Закон України “Про статус депутатів місцевих рад”.

У суспільстві існує багато міфів навколо повноважень депутатів місцевих рад. Розглянемо чотири із них, розуміння яких зможе вберегти нас від помилкового судження, коли ми або безпідставно звинувачуємо депутата місцевої ради в порушенні законодавства, або навпаки ідеалізуємо його вчинки, не розуміючи, що це його обов'язки. 

Міф перший: “цей депутат бізнесмен і це протизаконно”.

Часто депутатів місцевих рад плутають із народними депутатами України,  для яких  ця посада є оплачуваною і несумісною із будь-якою іншою діяльністю, крім викладацької. Відносно депутатів місцевих рад діє зовсім іншим принцип:

Депутат місцевої ради здійснює свої повноваження, не пориваючи з виробничою або службовою діяльністю (ст. 6 ЗУ “Про статус депутатів місцевих рад”).

Єдиним виключенням є ситуація, коли депутат місцевої ради обраний секретарем, головою або заступником голови та працює у відповідній раді на постійній основі. У цих випадках саме владна посада не може поєднуватися з іншою оплачуваною роботою. 

Порушення настає у випадку, коли депутат не відокремлює свою роботу та повноваження в місцевій раді, використовуючи статус останньої для вирішення власних питань. 

Використанням адміністративного ресурсу можна вважати, наприклад, випадок, коли депутат, який паралельно працює на підприємстві, зміг на більш вигідних умовах, ніж це передбачено для інших фізичних чи юридичних осіб,  отримати в оренду для даного підприємства майно, яке знаходиться на балансі відповідної ради, з метою забезпечення подальшої підтримки його кандидатури на виборах працівниками підприємства. Цей випадок є прикладом використання інституційного адміністративного ресурсу, тобто використання кадрових ресурсів та матеріально-технічних засобів в інтересах окремих партій чи політиків, без рівного доступу до них усіх інших політичних суб’єктів.

Продовження буде..

Стрічка новин