Як розірвати "епідемічний ланцюг" туберкульозу

Як розірвати "епідемічний ланцюг" туберкульозу

Одна з основних загроз для здоров’я людства – туберкульоз. Недоліки в роботі системи охорони здоров’я, поширення вірусу імунодефіциту людини і розвиток стійких до антимікобактеріальних препаратів форм туберкульозу загострили цю проблему в Україні.

Це інфекційне захворювання передається від хворої людини переважно повітряно-крапельним шляхом. Характеризується утворенням специфічних гранульом у різних органах і тканинах.

Для ефективної боротьби з туберкульозом (як із будь-яким інфекційним захворюванням) необхідно розірвати «епідемічний ланцюг» шляхом спрямованої дії на всі ланки інфекційного процесу. «Епідемічний ланцюг» найчастіше складається з трьох основних ланок: «збудник інфекції» – «шлях передачі збудника» – «сприйнятливий організм». Усі вище зазначені стратегії спрямовані на «розрив» цього ланцюга.

Мікобактерія туберкульозу – один із найпоширеніших мікроорганізмів нашої екосистеми. Прийом специфічного лікування з урахуванням чутливості збудника до протитуберкульозних препаратів проводиться в контрольованих умовах, підібраних індивідуально для кожного пацієнта. Впровадження медичної реформи на первинному рівні суттєво наблизило пацієнта до отримання безкоштовного ефективного лікування. Підвищилася якість діагностики туберкульозу на первинному рівні.

За результатами останніх досліджень найбільшу небезпеку для оточуючих становить не сама людина, що виділяє мікобактерії туберкульозу під час дихання, розмови чи кашлю, а повітря закритих  приміщень із високою концентрацією збудника. Тому в медичних установах і особливо у протитуберкульозних стаціонарах величезна увага приділяється заходам інфекційного контрою. Це і розподіл потоків пацієнтів у медичних установах відповідно до ризиків імовірного захворювання на туберкульоз, і розробка маршрутів пацієнтів, і зонування приміщень лікарні. 

Медперсонал забезпечується засобами індивідуального захисту, респіраторами з гепа-фільтром класу FPP-2 та FPP-3. У зонах високого ризику зараження туберкульозом застосовуються УФ-лампи закритого типу із дотриманням санітарних норм. Найефективнішим заходом інфекційного контролю лишається механічна вентиляція із створенням негативного тиску та боксування приміщень. На жаль, саме система вентиляції в більшості наших закладів охорони здоров’я безнадійно застаріла. Вона неефективна та не забезпечує потрібного обміну повітря в приміщеннях. Реконструкція будівель залишається досі найбільшою проблемою галузі. 

Якщо людина здорова, з міцною імунною системою,  її організм стійкий до мікобактерій туберкульозу. Але навіть при незначному зниженні захисних сил ми стаємо досить вразливі для збудника туберкульозу. На щастя, вже майже століття існує високоефективний спосіб профілактики захворювання на туберкульоз – вакцинація населення вакциною БЦЖ та БЦЖ-М, з подальшою щорічною постановкою провокаційної туберкулінової проби Манту. Саме ці прості та ефективні заходи здатні на 95-97% убезпечити людину від захворювання на туберкульоз, принаймні в першій половині її життя. 

До невпинного росту дитячої та підліткової захворюваності на туберкульоз в останні роки призвели негативне ставлення до вакцинації, низький рівень обізнаності населення в питаннях профілактики туберкульозу та недостатня активність санітарно-просвітньої роботи. Наразі потрібна активна кампанія  щодо безпечності і ефективності вакцинації БЦЖ та необхідності регулярного проведення туберкулінових проб. Це дозволить вчасно розпочинати профілактичне лікування туберкульозу і в майбутньому знизить до мінімуму  ризик захворіти. 

До слова,  24 березня - Всесвітній день боротьби з туберкульозом.

Стрічка новин