24 березня - Всесвітній день боротьби з туберкульозом

24 березня - Всесвітній день боротьби з туберкульозом

Міжнародна кампанія з відзначення Всесвітнього дня боротьби проти туберкульозу-2020  проходить під гаслом  «Прийшов час подолати туберкульоз!» #It’sTimeToEndTB.

Визначене ВООЗ гасло Всесвітнього дня та місячника боротьби із захворюванням на туберкульоз «Настав час!» спонукає до мобілізації на всіх рівнях: настав  час виявляти й лікувати приховану інфекцію, посилювати освіту та обізнаність медичних працівників, настав час говорити, настав час припинити стигму!

Захворюваність на туберкульоз у Полтавській області за 2019 рік складає 52,1 випадка на 100 тисяч населення, що менше проти попереднього року на 12 відсотків. Із 726 осіб, що захворіли в минулому році, виявлено 85 випадків поєднаної патології туберкульозу та ВІЛ-інфекції. ВІЛ і туберкульоз називають епідеміями-двійниками, що стимулюють і посилюють один одного. ВІЛ активізує латентний туберкульоз в організмі людини. 

В області минулоріч захворіло також 12 дітей віком до 17 років. Смертність від туберкульозу на Полтавщині протягом минулого року скоротилася на 7 відсотків і складає 8 випадків на 100 тисяч населення (в попередньому році – 8,6). 

Оптимізується  фтизіатрична служба. Полтавською обласною радою прийнято рішення приєднати до Полтавського обласного клінічного протитуберкульозного диспансеру заклади у мм. Кременчук, Лубни, Опішня, Веприк. Наразі в цих закладах триває оптимізація штату.

Відбулися зміни в підходах до лікування туберкульозу. 49 відсотків першовиявлених випадків туберкульозу вже не лікуються в стаціонарі, ліки передаються в амбулаторії сімейним лікарям. Для пацієнтів, які не є бактеріовиділювачами, впроваджується пацієнт-орієнтована модель лікування – відеоДОТ. Пацієнт приймає ліки, перебуваючи на онлайн-зв’язку з куратором. Наразі лише у Полтаві так лікуються 18 пацієнтів. Для цього для центрів ПМСД придбано 3 ноутбуки. Хоча далеко не всі пацієнти мають доступ до Інтернету. 

У сучасних економічних умовах велика роль відводиться органам місцевого самоврядування. Вони мають передбачати у своїх бюджетах кошти на соціальний супровід хворих на туберкульоз, ВІЛ/СНІД, наркозалежність, адже це – безпека громад. До прикладу, Кременчуцька міська рада передбачила на це 600 тисяч гривень.

Стрічка новин