Як повернути гроші за невідбутий туристичний тур?

За два тижні до вильоту в Єгипет через карантин скасували рейс. Полтавка Яна Коняєва на початку березня купила туристичний тур. Нині він не відбудеться, бо авіасполучення країни закрили через поширення коронавірусу. У туристичному агентстві Яні пропонують перенести дату відпочинку, але жінка хоче, щоб їй повернули вартість туру. Чи несуть відповідальність туристичні оператори й агентства за скасовані тури під час карантину та що робити туристам, які хочуть повернути собі гроші, дивіться у наступному сюжеті.

Полтавка Яна Коняєва прийшла до одного із туристичних агентств міста. Через карантин офіс не працює до третього квітня. Яна каже: на початку березня тут замовила подорож для родини. 

Яна Коняєва, замовила туристичний тур 

- У нас був замовлений тур на двох дорослих та двох дітей до Шарм-ель-Шейху 31-го березня. Потім ввели в країні карантин. Нам рекомендує турагентство наше перенести поїздку. Перенести на іншу дату, можна будь-яку країну, можна будь-який готель. Змінити все, але щоб це був туроператор «TUI». Так як тур у нас був замовлений через туроператора «TUI».

За туристичний тур заплатила 36 тисяч гривень, розповідає Яна Коняєва. Вона відмовляється перенести дату подорожі й хоче, щоб їй повернули гроші.

Яна Коняєва, замовила туристичний тур 

- Максимально наближена на вартість нашого туру – це початок-середина травня. Ми не планували на цей період ніяких поїздок, так як це робота й запланована відпустка була. Далі: літом туди ніхто не хоче їхати, так як там дуже спекотно. А на осінь це сума набагато більша. Це потрібно нам доплачувати 700 доларів, а може й більше.

Телефоном керівниця турагентства Юлія Шилова розповіла: гроші за подорож перераховані туристичному оператору «TUI». 

Юлія Шилова, керівниця туристичного агентства 

- Офіційно туроператор дав відповідь, що гроші він не повертатиме за невідбуті тури. А перенесе на будь-яку дату, яка буде зручна Коняєвим. Ці кошти, які вони мені заплатили, є транзитними. Я не маю права їх затримувати у себе більш ніж на дві доби. Ці кошти надійшли до Києва. Тому я не можу їх повернути, бо вони не в мене. Їхніми коштами розпоряджається оператор «TUI».

Фахівець з туризму Ірина Руденко каже: турагенти беруть комісійні за консультацію туристів. А туроператор організовує подорожі. 

Ірина Руденко, фахівець з туризму 

- Турист купує в туроператора через турагенцію саме комплексний тур. І в цей тур входить: авіапереліт, транспорт, страховка, поселення у готель. Ми всі підпорядковані й наша діяльність регламентована саме Законом України «Про туризм». Є така стаття 20, яка регламентує, що є три сторони: туроператор, який продає свої послуги, є туристи, які купують ці послуги, і є турагенція, яка є посередником між продавцем і туристом.

На сайті туроператора «TUI» є лише телефон «гарячої лінії» з автовідповідачем. З сімнадцятого березня Україна закрила авіасполучення. Це зробили, щоб запобігти поширенню коронавірусу. Адвокат Тарас Захаров каже: у цих обставинах туристичний оператор не сплачує штрафів за ненадання послуг.

Тарас Захаров, адвокат

- Технічно, якщо в договорі не передбачено, що людина може повернути ці кошти, або може прохати їх повернути, якщо форс-мажорні обставини впродовж певного періоду часу, то позиція турагентства про те, що вони намагаються перенести поїздки на інший строк, вона може мати місце, й це нормальна договірна практика.

Тарас Захаров каже: якщо турист хоче повернути гроші за невідбутий тур, йому потрідно написати звернення з проханням, а не відмову від туру, до туроператора й турагентства. 

Тарас Захаров, адвокат

- Із питанням, як туроператор, турагент баче розвиток ситуації у майбутньому. Ну й з проханням, якщо конкретна особа бажає повернути грошові кошти, із проханням повернути ці кошти у зв’язку з тим, що людина не баче інші дати, коли вона може полетіти. Але потрібно бути обережним, тому що зазвичай в таких договорах указується, що послуга не надається у зв’язку з відмовою особи, то тоді кошти не повертаються.

Адвокат Тарас Захаров розповів: якщо туристичний оператор відмовляється добровільно повернути гроші, то турист має звернутися до суду.

Стрічка новин