Чи захищають маски від коронавірусу?

Ажіотаж навколо одноразових масок та антисептичних засобів Полтаву не оминув. В аптеках найпотрібнішого зараз немає, скаржаться мешканці. А чи захищають маски від коронавірусу та як ними правильно користуватись, ми запитали у лікарів-епідеміологів.

Карина Реутенко родом з Диканьки. Дівчина навчається та працює у Полтаві. Через карантин заняття й роботу тимчасово скасували. Проте, додому їхати не хоче, аби не наражати на небезпеку близьких. Купу масок, говорить, закупила ще понад місяць тому.

Карина Реутенко, мешканка Полтавщин

- Міняю через 1,5 години, треба через 2. Просто наперед як відчувала – закупилася, а зараз їх в аптеках ніде немає. Ми всі прекрасно розуміли, якщо у Китаї так, то воно дійде і до нас. Просто люди, мабуть, думали, що воно нас просто не зачепе. Треба було зразу думати про це.

Чи є зараз одноразовий захисний засіб для обличчя, ми запитуємо в одній з аптек Полтави. 

«- У вас є маски? - Ні, немає. - А коли будуть? - Не знаю.»

Більшість полтавців ходять вулицями міста без масок. Одні не можуть знайти захисний засіб в аптеках, інші – не вірять, що так можна вберегтись від інфекції.

- Потрібно обов'язково. Але зараз в аптеці не продаються маски.

- Маски захищають лише, коли їх хворий носе. Хворі мають носити маски обов'язково. А здоровий, якщо вони не захищають, то сенс їх носити.

– Це на розгляд кожного, я вважаю. Я маску на сьогодні не ношу і я не відчуваю, що роблю неправильно. 

– Я вважаю, що маску, у першу чергу, повинні носити ті, хто хворі, щоб вони не передали це комусь іншому.

- У громадських місцях, я вважаю, правильно. У Полтаві ще немає коронавірусу. Маска потрібна, але за таку ціну, як вони зараз ломлять, вибачте, краще дома пошити з марлі і зробити її правильно.

- Можливо, все-таки перестрахуватись, ми лікарі, скажемо, що теж треба. Рекомендую застерігати своє здоров'я самостійно.

На пандемії коронавірусу можуть спекулювати підприємці, кажуть в Антимонопольному комітеті. Фахівці просять повідомляти, якщо вартість одноразових масок, противірусних та жарознижувальних препаратів, антисептичних засобів і градусників завищено.

Віктор Книш, голова Полтавського обласного територіального відділення АМКУ

- Якщо ми встановимо, що роздрібна націнка більша, ніж 20%, то об'єкт підприємницької діяльності буде притягнуто до відповідальності. Просимо, щоб люди надавали підтверджуючі документи. Товарні чеки, касові, щоб видно було де і за якою ціною придбано товар.

Одноразові маски не призначені для того, щоб не підпускати вірус до здорової людини. Їх повинні носити хворі, аби не заражати інфекцією інших, пояснює лікар-епідеміолог Тетяна Крупініна. 

Тетяна Крупініна, лікар-епідеміолог

- Вважається, що здорові люди теж повинні носити маски, на досвіді Китаю це з'ясовано, бо людина може почуватися здоровою, але уже бути носієм і розповсюджувачем збудника захворювання на коронавірус. Маска не може захистити на 100%.

Одягати маску треба чистими руками, а знімати обережно, не торкаючись зовнішнього боку. Змінювати на іншу, коли вона стане вологою. Після використання масок наприкінці дня їх потрібно зібрати й утилізовувати, додає лікар-епідеміолог. Найкращий спосіб – спалити. 

Стрічка новин