Чи справді всі на карантині?

16 березня президент України Володимир Зеленський звернувся до українців та розповів про додаткові заходи безпеки. Зокрема, йшлося про закриття автовокзалів, торгівельно-розважальних центрів та ринків. У Полтаві наші журналісти об'їхали заклади та вокзали, аби з'ясувати, чи всі виконують розпорядження.

Марина Покшіна, кореспондентка

- Центральний ринок, що у Полтаві, зранку 17 березня працює у звичайному режимі, не дивлячись на те, що вчора секретар Полтавської міської ради оголосив про закриття абсолютно всіх ринків міста.

Полтавка Явдокія за покупками прийшла через гостру необхідність. Пояснює: надалі буде по можливості сидіти вдома. 

- Ви не боїтесь ходити в людних місцях?

- Безвихідна ситуація, довелося йти. Так я не ходжу, просто мені потрібно було.

А ось полтавець Валентин разом із малолітнім братом прийшли на ринок. Мовляв: необхідно купити продукти. Ходити в людних місцях не бояться. 

Валентин, полтавець

- А ви знаєте, що потрібно зараз вдома сидіти?

- Знаємо, але послали на базар, що робити?!

- А хто послав?

- Батьки.

Продавці ж реагують по-різному. Жінка, яка сиділа біля випічки, побачила камеру і побігла в невідомому напрямку. Спілкуватися з нами не захотіла, а товар свій взагалі залишила без нагляду. А ось Тетяна з приятелькою приїхала з Мачух. На цьому місці торгують постійно. Про карантин та заборону діяльності ринків жінки чули. Проте, бідкаються, товар потрібно продати, а натомість – купити собі найнеобхідніше.  

- Звичайно, що знаємо. Не з сьогоднішнього, а із завтрашнього сказали нам.

- Так сьогодні 17.

- Нам сказали, що сьогодні ще можна виходити, забирати з контейнеру свій товар, а завтра вже все.

- Ясно, тобто, ви все продасте і все?

- Так, далі будемо вдома сидіти.

- Нам же скупитися треба: й крупи треба, й хліба треба, й мила простого, й «Білизну», й все.

Міський автовокзал теж працює без обмежень. Хоча людей тут мало. Квитки на касах продають у будь-який напрямок. Попри заборону президента пускати міжміські та міжобласні рейси, близько 11 години відправляють автобус Ромни-Дніпропетровськ. Він прохідний. Кількість пасажирів не перевищує допустиму норму – тобто, 20 чоловік в одному салоні.

- З Полтави їде 7 чоловік

- Підсіли?

- Так.

- А всього скільки?

- 9.

- 9 усього пасажирів?

- 9 приїхало і 7 підсіли.

На залізничному вокзалі Полтави «Південний» квитки теж продають. Пасажири переконують: потяги сьогодні ходять за графіком. Проте, працівниці вокзалу говорити з нами не хочуть. Полтавець Олег чекає потяг за маршрутом Полтава-Лозова. Додає: касири пообіцяли – він буде.

Олег, пасажир

- Квитки продають, і тут продають, і на пероні продають.

А ось торгово-розважальні центри свою роботу таки припинили. У «Екваторі» на вході висить табличка з попередженням: ТРЦ зачинений на карантин. Працюють лише аптеки, продуктові та зоомагазини. Заходимо всередину. Людей тут небагато. Здебільшого, пояснює керуюча закладом Людмила Хохул, це підприємці. Одні прийшли, аби попакувати товар, інші – зібрати касу чи завершити інші справи. А ось Верховна Рада сьогодні ухвалила Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби». Штрафи передбачені від тисячі до трьох тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян. А це значить: від 17 тис. до 51 тис. грн. або арешт на строк до шести місяців, або обмеження волі на строк до трьох років, або позбавлення волі на строк до трьох років. За словами народного депутата України Давида Арахамії, до кінця тижня закон вступить в силу.

Давид Арахамія, народний депутат України

- У даному випадку за це буде відповідати Міністерство внутрішніх справ. Вони розроблять конкретний порядок, щоб не було якихось дискусій і неоднозначності. І потім ми побачимо, як це буде працювати. Зараз тільки прийнятий закон, президент його терміново підпише, і упродовж цього тижня вже буде відповідний документ від МВС.

Стрічка новин