В Україні – новий генеральний прокурор

Президент призначив на цю посаду Ірину Венедіктову. Сьогодні на одному із двох позачергових засідань Верховної Ради депутати двомастами шістдесятьма дев'ятьма голосами підтримали Постанову «Про надання згоди на призначення Президентом України Ірини Венедіктової на посаду генерального прокурора». Про неї відомо: Ірина Венедіктова була народним депутатом від партії «Слуга народу». Тож деякі представники політсил парламенту завбачили в кадровому призначенні конфлікт інтересів. Більше про події з парламенту розповість наша кореспондентка.

Перше позачергове засідання Парламенту сьогодні почалося о восьмій ранку. На ньому депутати розглянули питання щодо законодавчого забезпечення невідкладних заходів для запобігання поширенню на території України коронавірусної інфекції COVID-19. Дотримуючись заходів безпеки, згідно з карантином, депутати працювали в залі, а медіа спостерігали за їх роботою в кулуарах в режимі онлайн. Захисні маски використовували не всі депутати, без неї на друге позачергове засідання прийшов і президент. Володимир Зеленський виступив з трибуни та зазначив: враховуючи ситуацію з епідемією, влада має забезпечити безперебійну роботу всіх органів влади. Особливо – правоохоронних. Тож ним було ініційовано постанову щодо призначення нового генерального прокурора України.

Володимир Зеленський, президент України

- Отже, відповідно до пункту 25 частини першої статті 85, пункту 11, частини першої, статті 106 та статті 131.1 Конституції України вношу пропозицію щодо надання згоди Верховної Ради України на призначення Ірини Венедіктової на посаду генерального прокурора України. Вона не потребує особливого представлення – відомий юрист, доктор юридичних наук, у минулому – ваша колега.

Президент висловив переконання, що фахові та моральні якості запропонованої кандидатки дадуть змогу забезпечити стабільну і злагоджену роботу органів прокуратури, викорінення корупції в цій системі та ефективно розслідувати гучні кримінальні справи. Сама Ірина Венедіктова після виступу Володимира Зеленського вийшла до трибуни та пообіцяла народу України виконувати свої обов’язки добросовісно, чесно і сумлінно.

Ірина Венедіктова, генеральний прокурор України 

- Я обіцяю: не продавати справи, не «зливати» їх, не повертати прокурорських «перевертнів». Прокурорам я обіцяю відновити державну інституцію, щоб вони відчували себе незалежними, захищеними, потрібними цій державі. Я обіцяю стояти за засадах верховенства права і будувати прокуратуру за міжнародними стандартами.

Постанову підтримала більшість депутатів. Зокрема, перший заступник голови депутатської фракції партії «Слуга народу» Олександр Корнієнко. Він наголосив: радий кадровому призначенню. 

Олександр Корнієнко, народний депутат України

- Ми бажаємо їй здійснити все те, що не вдалося виконати її попередникові. Продовжуючи реформу, налаштувати роботу цього органу так, щоб в країні відновилася справедливість.

Юлія Тимошенко, в свою чергу, висловила невдоволення, описавши ситуацію, як чергове призначення кишенькового генпрокурора президента. 

Юлія Тимошенко, народний депутат України

- Перше, що треба було зробити новому президентові, це щоб генпрокурор по Конституції не був кишеньковою людиною кожного наступного президента. Бо в кожного президента був свій кишеньковий генеральний прокурор. Нам треба це змінити.

Політична партія «Голос» також не підтримала кадрове призначення. Про це заявила народний депутат Інна Совсун.

Інна Совсун, народний депутат України 

- В умовах, коли ми маємо партію моно більшості та президента з правоохоронною системою спільно в зав’язці, нам критично важливо мати того генерального прокурора, який міг би висловлювати незалежну позицію. Казати «ні» президентові, коли це буде потрібно. Ми задали питання пані Венедіктовій, чи зможе вона відмовити президентові, коли мова буде йти про політичне питання і не отримали на нього конкретної відповіді, що вона готова висловлювати свої позицію з точки зору права, а не політичної доцільності.

Незважаючи на різні позиції депутатів, Ірина Венідіктова все ж приступить до виконання своїх обов’язків на посту генерального прокурора України. Таким чином вона стає першою жінкою в історії незалежної України, яка очолить дане відомство, на чому наголосив і президент Володимир Зеленський. 

Володимир Зеленський, президент України

- Вперше в історії незалежної України генеральним прокурором може бути жінка. Але мені здається, що в історію України вона увійде, перш за все, як фахова і результативна людина.

Стрічка новин