Презентація видання «Полтавський вимір Національної академії наук України»

Сьогодні, в День народження засновника і першого президента Національної академії наук України Володимира Вернадського, у Полтавському краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського відбулася презентація видання «Полтавський вимір Національної академії наук України (1918 - 2018): Події. Постаті. Пам’ять». У монографії висвітлено столітній зв'язок Національної академії наук України з Полтавщиною, наведено відомості про 172-х вчених-уродженців історичної та сучасної Полтавщини, пов’язаних із Полтавським краєм своїм життям та діяльністю.

Вперше за сто років полтавські науковці Віктор Самородов та Світлана Кигим проаналізували в хронологічному плані зв’язки академіків Національної академії наук з Полтавщиною. Від обрання у листопаді 1918 року першим президентом Української академії наук Володимира Вернадського і до 2018 року – сторіччя вищої наукової самоврядної організації України. Тут вміщені біографії всіх 172-х академіків, член-кореспондентів, які не лише народилися, а й бували, працювали в нашому регіоні.

Віктор Самородов, доцент кафедри захисту рослин ПДАА, заслужений винахідник України, автор видання

- Наприклад, в нас ніхто не знає, що іноземні вчені тут працювали, а вони – почесні академіки НАНУ. От така пані Ролле, яка разом з між іншим паном Супруненком, з музейниками дослідила Більське городище дуже гарно і досліджує, має декілька монографій. Чи такий Валерій Сойфер, який вперше з полтавськими вченими працював по генетиці.

Визначені у виданні й установи академічного профілю, які працюють на Полтавщині. Це гравіометрична обсерваторія і сучасний Інститут керамології в Опішному. Тут вперше подаються відомості, які з установ, інституцій співпрацювали з Національною академією.

Віктор Самородов, доцент кафедри захисту рослин ПДАА, заслужений винахідник України, автор видання

- Ви собі не можете уявити, що найбільше академіки шанували і шанують музей Івана Котляревського, з тих 172 чоловік більша половина бували, писали, досліджували, обмінювалися контактами.

За словами авторів, матеріал для видання вони збирали не один десяток років. Наприклад, Віктор Самородов багатий біографічний архівний матеріал збирав майже півстоліття. 

Світлана Кигим, зав.науково-дослідним експозиційним відділом природи Полтавського краєзнавчого музею, автор видання

- Починаючи з 60-х років минулого століття науковці на той час відділу Радянського періоду виїздили в різні міста – до Києва, Москву, Харків, зустрічалися з академіками, ті охоче ділилися своїми спогадами про те, як вони вийшли на такий великий шлях, до великої науки. Дарували музею наукові праці, монографії.

До речі, з дев’яти президентів Національної академії наук України шестеро пов’язані з Полтавщиною.

Стрічка новин