Коли у Полтаві з’явиться пам’ятник Майдану?

Стела пам'яті Героїв Ато та Небесної Сотні. Й досі масштабного меморіального комплексу, який би вшановував пам'ять захисників, у Полтаві немає. Коли він з'явиться та що буде на місці, де раніше височів пам'ятник Леніну, дивіться у репортажі.

Серед тих, хто схвильований фактом, що у Полтаві досі немає гідного пам'ятника полеглим українським воїнам та учасникам Революції Гідності - атовець Анатолій Білецький.  На зустріч приніс роздруковані фото із монументами, які встановили у інших містах України. Серед них - Київ, Харків, Тернопіль, Миколаїв.

Анатолій Білецький, голова ГО «Полтавський центр ветеранів АТО»

- Я дійсно обурений, тому що шість років в країні вже йде війна, на сьогоднішній день влада не спромоглась поставити достойного дійсно монументу ні загиблим Небесної Сотні, ні воїнам АТО, які загинули. 

Нині ж біля облдержадміністрації - скромна стела, яку доглядають волонтери. У 2014 році на сесії Полтавської міської ради затвердили рішення щодо спорудження Стели Героїв Майдану. Цього вимагав і відповідний Указ президента. У 2016 році обласна влада оголосила конкурс на найкращий архітектурний проєкт. Сергій Машковський  - один із конкурсантів. 

Сергій Машковський, архітектор

- Ідея виникла дуже просто, я Новий рік 2014 зустрічав на Майдані. Ейфорія, яка там існувала, це було неймовірно. Я вдячний долі, що я там побував. У нас, у професіоналів, це називається «фор ескіз». І тут висвітлена ідея, яку я назвав «архітектура архетипів».

У цьому проєкті - маса образів. Пересопницьке Євангеліє, Козацький хрест, символи родини, нації, дерево життя, стовбур якого впирається в кам'яні плити, де мають бути викарбувані імена українців, що полягли, захищаючи незалежність України. Вінчати споруду мав купол з вітражів, де вмонтовані кристали - символи Небесної сотні. Тоді цю ідею не підтримали. 

Затвердили ж проєкт під назвою «Територія Майдану» авторського колективу «City Lab».

Він передабачає зону відпочинку, фонтан, гойдалки, інсталяцію «Струмок Майдану». Та будівництво не розпочали.

Ірина Особік, головний архітектор області

- На поточний момент вся проєктно-кошторисна документація вийнята правоохоронними органами, за скаргою громадської організації в обличчі окремо взятої особи. 

«Окремо взята особа» - громадська активістка, художниця Юлія Петушинська. 

Юлія Петушинська, громадська активістка

- Можу стверджувати про те, що будується не пам’ятник героям, а схеми освоєння бюджетних коштів у величезних розмірах. Тобто то, що ми могли зробити за мільйон гривень, зараз хочуть зробити за 80 мільйонів гривень. 

Юлія стверджує - архітектори, що взялись за даний проєкт, не мають кваліфікації. А комплекс відпочинку не має нічого спільного із вшануванням героїв Майдану.

Ми надіслали інформаційний запит до поліції, аби дізнатись, на якій стадії слідство. Адже від цього залежить, власне, чи бути «Території Майдану». 

А головну архітекторку запитали - що ж буде на місці, де колись височів кам'яний Ленін.

Ірина Особік, головний архітектор області

- Має бути проведений відкритий Всеукраїнський конкурс, на спорудження меморіального комплексу Героям-захисникам Незалежності України. І мертвим, і живим, і ненародженим. 

Стрічка новин