Скоро не буде кому працювати: зменшується кількість медсестер в Україні

Мова про медичних сестер у державних лікарнях по усій Україні. За словами експертів, їх кількість зменшується з кожним роком. У медзакладах здебільшого молодший персонал працює на півтори ставки, аби хоч якось «зводити кінці з кінцями». Випускники навчальних закладів не хочуть йти на роботу за освітою через малі заробітні плати. Мовляв: робота важка та відповідальна. Деталі – у сюжеті Марини Покшіної.

Оксана Уманець медсестрою працює сім років. В її роботу входить багато обов'язків, ділиться медик. Вона разом із напарницею мають вчасно поставити крапельниці, зробити ін'єкції, допомогти лікареві з перев'язками, паралельно приймати хворих, які поступають у відділення. Як для однієї-двох медсестер - зробити це все за графіком іноді буває практично не можливо. Коли відділення переповнене, падають з ніг, зізнається пані Оксана.

Оксана Уманець, медсестра Полтавської МКЛ №2

- На руки ми отримуємо менше 4000. у наш час - це смішні гроші. Навть, коли нам пишуть «премія», це все вираховують, та й на руки ти більше 4000 не отримуєш.

Бувають пацієнти й післяопераційні. Такі, як ця дівчина. Медична сестра повинна постійно слідкувати за її температурою її тіла та тиском. Паралельно пані Оксана оформила сьогодні та готує до процедур іншу пацієнтку. Пані Тетяна роботою медиків задоволена. Розповідає: вже лікувалася у цьому закладі. Завжди, зізнається, попри втому, медсестри уважні до хворих.

Тетяна, пацієнтка лор-відділення Полтавської МКЛ №2

- Робота важка, пацієнтів багато, але вони уважні такі, не відмовляють, гарні дівчатка.

Головна медична сестра лікарні Раїса Прохорова розповідає: дефіцит молодшого персоналу є вже давно. Більшість її підлеглих ідуть працювати у приватні клініки чи навіть просто касирами у магазини. Мовляв: там платять більше. Дехто залишається на ставку чи пів. Утім шукають підробіток. Так молодий спеціаліст отримує навіть менше трьох тисяч гривень.

Раїса Прохорова, головна медична сестра Полтавської МКЛ №2

- Є такі медсестри, що вони, щоб зберегти свій диплом і так далі, в надії, що колись буде краще в медицині, вони працюють на пів ставки в лікарні, а на ставку чи на якісь години у кафе, у платних клініках.

У одному з Полтавських коледжів навчаються майбутні медичні сестри. Анастасія Максименко – цьогорічна випускниця навчального закладу. Розповідає: обов'язково в майбутньому буде працювати за фахом. Хоч, зінається, студентка,її постійно відмовляють батьки. Мовляв: є час і можлиість отримати іншу спеціальність.

Анастасія Максименко, студентка Полтавського базового медичного коледжу

- Багато хто радив: можливо обереш іншу професію, оскільки ти закінчила лише спеціаліста, обирай іншу професію, маленька зарплата, не йди туди. Знайди щось краще. А я завжди як думала, я не знайду себе в чомусь іншому.

Анастасія вірить: медицина в Україні вийде на новий рівень. Мовляв: завжди хоче допомагати людям, можливо згодом – і лікувати їх. Проте, зізнається дівчина, аби молоді спеціалісти залишалися працювати в Україні, керівникам держави потрібно думати й про молодший персонал у медичних закладах. У першу чергу, додає студентка, звернути увагу на заробітні плати. 

Анастасія Максименко, студентка Полтавського базового медичного коледжу

- У медицині – це ну дуже погано на даний момент, дуже малі зарплати. І не приваблює, наприклад, молодих людей іти працювати, тому що розумієш: тобі цієї заробітньої плати не вистачить навіть самому прожити, не те, що створити сім'ю і ще забеспечувати сім'ю.

Проте на сьогодні знайти роботу медичної сестри з достойною оплатою практично неможливо.На сайтах працевлаштувань зарплата таких працівників у державних закладах коливається від двох тисяч трьохсот гривень до п'яти тисяч. У приватних клініках та салонах краси пропонують до 12 тисяч. 

Більше того, з 1 квітня пройде другий етап медичної реформи. За словами експертів, він має не лише плюси, а й мінуси. Пов'язано це, переконує голова професійної спілки працівників охорони здоров’я України Вікторія Коваль, з недоінформуванням на місцях. Лікарів та медсестер зараз масово попереджають про так звані «істотні зміни умов праці». Проте не всі керівники можуть пояснити про що саме мова.

Вікторія Коваль, голова професійної спілки працівників охорони здоров’я України

- З 1 квітня у зв'язку там зі змінами й запровадженнями реформ, у вас істотно зміняться умови праці, зміниться робочий час. Ви маєте, відповідно до змін, які відбудуться, володіти комп'ютером, тому ми вас попереджаємо. Якщо ви погоджуєтеся на зменшення оплати праці, на зміну робочого часу. Не володієте комп'ютером, то ви тоді будете скорочені.

За зарплату в три-чотири тисячі гривень та невідоме майбутє через реформи, медичні сестри нерідко страждають і від ставлення до них самих пацієнтів. За словами Оксани Уманець, люди бувають різними. 

Оксана Уманець, медсестра Полтавської МКЛ №2

- Які озлоблені на державу, через це можуть зриватися і на нас. 

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію