Зміни до Конституції в частині децентралізації

Зміни до Конституції в частині децентралізації

10 березня, в Києві мав відбутися форум з учасниками з регіонів щодо внесення змін до Конституції України в частині децентралізації влади. Проте захід перенесли на наступний тиждень.

Нагадаємо, 29 лютого представники Полтавщини, Сумщини та Харківщини в місті Харкові обговорювали змін до Конституції України в частині децентралізації влади. Учасники напрацювали власні пропозиції. Своє чергою, представники Асоціації міст України (АМУ), зокрема Сергій Соломаха, голова Полтавського РВ АМУ та Олександр Полупан, консультант з правових питань проєкту ПУЛЬС, Полтавського РВ АМУ презентували Концепцію змін підготовлену  АМУ, над якою працювали експерти та представниками органів місцевого самоврядування (ОМС). 

– Правління АМУ схвалило Концепцію змін до Конституції України в частині місцевого самоврядування та територіальної організації державної влади та пропозиції до проєкту Закону України «Про внесення змін до Конституції України щодо місцевого самоврядування та територіальної організації державної влади. У пропозиціях АМУ відображені головні принципи, прописані у Європейській хартії місцевого самоврядування, – справедливість розподілу фінансів і однакова якість публічних послуг на місцевому рівні, – повідомив виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан.

Серед пропозицій АМУ:

– дворівневе місцеве самоврядування (первинний рівень – муніципалітет (один або декілька населених пунктів з навколишніми територіями) вторинний рівень – область;

– модель сильного мера, виборної посадової особи, яка очолює виконавчий орган муніципальної ради та головує на засіданнях відповідної ради;

– щодо обласних рад – право кожного муніципалітету на обрання своїх депутатів до цих рад та їх відкликання в разі потреби.

– зупинення та скасування актів органів місцевого самоврядування здійснюється виключно у судовому порядку. Державний нагляд за делегованою державою компетенцією здійснюється територіальними представництвами органів державної влади в порядку та випадках, що визначаються законом тощо.

Варто зазначити, що напрацювання АМУ підтримала більшість учасників заходу. На жаль, на заході змогли бути присутні не всі представники ОМС через низку обставин, зокрема, це був вихідний день, свято Масниці та інше.

"Я не зміг взяти участі в обговоренні цього актуального питання. Втім, стояти осторонь таких важливих обговорень не можу. Хотів би висловити повагу та вдячність своїм колегам, які все ж, змогли взяти участь у заході та напрацювали важливі пропозиції. А також підтримати позицію Асоціації міст України щодо змін до Конституції України в частині місцевого самоврядування та територіальної організації державної влади,– говорить Микола Різник, голова Опішнянської ОТГ. – Зокрема, як Опішнянський селищний голова, переконаний в необхідності впровадження саме дворівневої системи місцевого самоврядування, яка передбачає усунення такого рівня, як районні ради. Думаю, що органи місцевого самоврядування повинні мати відповідні важелі впливу, а держава не на словах, а на ділі гарантувати фінансування делегованих повноважень. Ми готові брати на себе повноваження, але вони повинні бути підкріплені відповідним фінансовим забезпеченням".

Наразі представники органів місцевого самоврядування сподіваються, що до їхньої думки дослухається Президент, Уряд та Верховна Рада, які врахують зауваження й реальні пропозиції спрямовані на зміцнення та розвиток місцевого самоврядування в Україні. 

Стрічка новин