Наукова конференція «Село Жуки – батьківщина літописця Самійла Величка»

Цього року на державному рівні відзначатиметься 350-річчя з часу народження відомого історика, козацького літописця Самійла Величка.З метою вшанування пам’яті нашого видатного земляка у Полтавському краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського відбулася четверта наукова конференція «Село Жуки – батьківщина літописця Самійла Величка».

В фойє музею для учасників конференції та гостей діяла експрес-виставка «300 років «Літопису» Самійла Величка». Експонувалися козацькі люльки-носогрійки, пояси, кахлі, посуд, каламар, філателістичні матеріали. Це були, зокрема, поштові конверти із зображенням літописця, видані у 1995 році до 325-ліття від дня його народження.

Віталій Яремченко, ст. науковий співробітник Полтавського краєзнавчого музею ім.В.Кричевського

- У нас на виставці представлені серед іншого портрети, вміщені у його літописі, і деякі характеристики Самійлом Величком його сучасників, відомих історичних діячів тієї епохи.

Поряд із виставкою діяла фотозона, де всі бажаючі змогли познайомитися з автентичними речами XVII-XVIII століть та сфотографуватися біля них.

Щодо власне Самійла Величка, то полтавці присвятило його постаті чотири наукові конференції, на які було підготовлено близько ста доповідей, наукових праць з різних тем, зокрема, й з історії Полтави кінця XVII-початку XVIII століть. 

Олександр Супруненко, директор Полтавського краєзнавчого музею ім.В.Кричевського

- Доповіді всі вже до початку конференції видані окремою книгою на досить, до речі, пристойному рівні. Це останнє видання Центру пам’яткознавства НАН України і Українського товариства охорони пам’яток історії спільно з райрадою і нашим музеєм.

Сам же літопис Самійла Величка цікавий для науковців як джерело краєзнавчих студій, адже в ньому відображено чимало доленосних  подій вітчизняної історії, які відбувалися на території історичної Полтавщини, говорить науковець Людмила Шендрик. Її доповідь стосувалася Переволочної – важливого форпосту Гетьманщини, через яку проходив шлях на Правобережжя, Запорізьку Січ та Крим.

Людмила Шендрик, заст. директора ДІКЗ «Поле Полтавської битви»

- Дуже цікавим є документ, який приводить Самійло Величко, – «Реєстр річок і прикмет», які знаходяться по обидва боки Дніпра, починаючи від Переволочної. Тобто, козаки Полтавського полку на прохання Мазепи склали шлях, який проходить від Переволочної, переправи Мишурин Ріг до Азова і до Бугу, і відзначили найважливіші пункти на цьому шляху, ночівлю. І саме тим шляхом скористаються союзники – запорожці, козаки Івана Мазепи і шведська армія після Полтавської битви.

Під час конференції також відбулося спецпогашення ювілейної марки та конверту до 300-річчя «Літопису» Самійла Величка.

Михайло Мелін, голова правління спілки філателістів Полтавської обл. 

- Марки і конверти, які ми присвятили Самійлу Величку, на них зображено портрети, які намалювали наші видатні земляки, художники Євген Путря та Микола Підгорний – це самі відомі портретні зображення С.Величка.

Ювілейні заходи з нагоди 350-річчя Самійла Величка та 300-річчя  його літопису продовжаться у травні на батьківщині, в селі Жуки Полтавського району, та в жовтні. Восени у Полтаві планується презентація перевидання так би мовити «без купюр» літопису Величка, який зараз готує Інститут історії України Національної академії наук. 

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію