Як відбувається післявакцинальна реакція

Інфекційні хвороби посідають одне з провідних місць серед захворюваності та смертності населення, особливо у дітей. Адже в більшості випадків вони перебігають у тяжкій формі та мають ускладнення із вкрай сумними наслідками.

Найбільш дієвим заходом у боротьбі з інфекційною захворюваністю є профілактичні щеплення. Перелік важких інфекцій, які можна контролювати засобами імунопрофілактики, так званих «керованих інфекцій» поступово збільшується. Їх особливість полягає в тому, що рівні захворюваності безпосередньо залежать від відповідної імунізації дитячого та дорослого населення. Вакцинація допомагає захиститися від інфекційних захворювань, а також запобігає поширенню захворювань. Імунізація проходить переважно у вигляді ін'єкцій. Препарат, що вводиться, називається вакциною, а процес – вакцинацією або імунізацією.

Завдяки вакцинації щороку вдається врятувати близько 3 мільйонів дітей, а у 750 тисячах випадків – запобігти тяжким ускладенням. 

У вакцині, як правило, міститься невелика кількість ослаблених або мертвих форм мікроогранізмов або вірусів, які викликають захворювання. Такої кількісті недостатньо для розвитку захворювання. Але його цілком досить для формування відповіді імунної системи, при якій виробляються антитіла. Згодом антитіла зможуть розпізнавати і атакувати подібні мікроорганізми або віруси при їх потраплянні в організм. 

Часто щеплення дозволяє уникнути хвороб, які загрожують ускладненнями аж до настання смерті, проти яких не існує лікування. Організм реагує на вакцинацію, як правило, добре. Незначні ускладнення зазвичай не довготривалі. Важкі ускладнення трапляються вкрай рідко.

Хоча імунізація населення – це досить безпечний і необхідний процес, виникнення побічних реакцій усе ж можливе. Особливо це стосується дітей. Але будь-яке щеплення в сотні разів безпечніше, ніж захворювання, від якого це щеплення захищає. 

Наталія Геращенко, Тетяна Богданович, лікарі-інфекціоністи дитячі КП «Полтавська обласна клінічна інфекційна лікарня Полтавської обласної ради»

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію