Пробація – безпечне суспільство

Сьогодні в Києві в приміщенні Київської міської ради відбувся перший відкритий форум «Пробація – безпечне суспільство». Провели його на честь п’ятої річниці з дня прийняття Закону України «Про пробацію». Учасники форуму підбили підсумки роботи системи. Також під час заходу знайомилися з досвідом інших країн, в яких методи протидії повторним кримінальним злочинам використовують десятиліттями. Про мету, досягнення та види пробації в Україні експерти розповіли нашій кореспондентці.

Прогресивний підхід до реалізації покарання, що не передбачає позбавлення волі. Це основоположення закону про пробацію. Зокрема, так говорить директор держустанови «Центр пробації» Олег Янчук. Він під час пресконференції, яку організували перед форумом, розказав про досягнення у сфері пробації за п’ять років її існування в Україні. Зокрема, наголосив: 96% людей, які вчиняли різного ступеню тяжкості злочини, але пройшли через систему пробації, готові жити без правопорушень.

Олег Янчук, директор держустанови «Центр пробації» 

- Якщо людина скоїла злочин, не пов’язаний з насильством чи вбивством, то вона має шанс на те, щоб змінитися. Та ми чудово розуміємо, інколи через ряд факторів вона неспроможна змінитися сама. На цей випадок і існує пробація. Вона спільно з правопорушником, маючи певні інструменти та програми, складає подальший план життя цієї людини.

З правопорушниками працюють, зі слів Олега Янчука, волонтери. Вони проводять соціально-виховні роботи із засудженими, надають психологічну допомогу та допомагають з працевлаштуванням. Активність волонтерів в Україні, з його слів, зростає. Що більше дає шансів на створення умов для виправлення правопорушників. Зокрема, на пресконференції присутній один із волонтерів. Це 37-річний Григорій Тонкий. В минулому він неодноразово порушував закон. Сам пройшов систему пробації, і тепер допомагає іншим повертатися до нормального життя після ув’язнення. 

Григорій Тонкий, волонтер пробації

- Остання судимість в мене була за пограбування. Мені дали 5 років за гратами, але з відстрокуванням на три роки. Як так сталося, одному Богові відомо. Але я радий, що потрапив під цю систему. За те, що тут мені надали шанс реабілітуватися та в подальшому приносити користь як для міста, так і для держави.

Однією з вигідних сторін пробації для країни під час пресконференції назвали економічну. Зокрема, зі слів спікерів, інструменти пробації в 10 разів дешевше обходяться державі, ніж ув’язнення та утримання в місцях несвободи. До того ж люди, які пройшли пробацію, повертаються до суспільного життя, працюють та платять податки. 

Михайло Попсуєвич поділився 12-річним досвідом роботи в цій системі. Він розповів: у Латвії запровадили пробацію через високий пенітенціарний коефіцієнт. Так кількість осіб, позбавлених волі, в 2003 році становила там 370 осіб на 100 тисяч населення. На сьогодні, зазначив пан Михайло, ця цифра набагато зменшилася.  

Михайло Попсуєвич, керівник служби пробації Латвійської Республіки 

- Пробація є ефективнішою від позбавлення волі в тому плані, що зменшується вірогідність рецидиву.

Серед запрошених на форум є людина, яка 10 років свого життя займалася ключовим питанням пробації. Це – підтримка та надання психологічної допомоги засудженим. Так протоієрей та за сумісництвом фіналіст «Голосу країни» Олександр Клименко розповів: працював штатним священником в колонії міста Березань.

Олександр Клименко, співак, протоієрей, фіналіст шоу «Голос країни»

- Я знаю ці проблеми зсередини. Колонія не виправляє. На жаль. Я би назвав її університет, де ми втрачаємо людяність. Так що я за пробацію і буду про це говорити. Пора вже зрозуміти, що вирок виносять одній людині, а відбуває його інша. Тому що вона змінюється. Але треба дати їй можливість ці зміни здійснити. І щоб суспільство в цьому було помічником, а не закривало всіх на карантин.

На форумі окреслили плани та пріоритети пробації на 2020 рік, серед яких – вдосконалення системи правління та посилення діалогу з громадою задля створення безпечного суспільства. 

Стрічка новин