Свято Колодія у Полтавському музеї Панаса Мирного

Щороку, коли зима добігає кінця, в Україні відзначають Колодія – одне з праслов’янських свят, історія якого сягає ще доби Трипільської культури, яка набула найбільшого розквіту між 5500-ми та 2750-ми роками до нової ери. Це низка обрядових дійств на честь весняного пробудження природи, відоме ще як Колодка, Масляна чи Масниця. У Полтаві цю традицію відроджують артисти Міського будинку культури, які реконструювали обрядове дійство на садибі класика української літератури – літературно-меморіальному музеї Панаса Мирного.  

Колодій – суто українське свято, якому немає аналогів в інших народів. Колодка, Масляна, Масниця, Сирна неділя – це все різні назви давнього свята. Його символом є Колодка, адже, за народним повір’ям, Бог і опікун шлюбу Колодій обдаровував достатком та здоров’ям саме тих, хто створював родини. На початку сиропостного тижня жінки щодня збиралися вдома в одній з господинь або ж в шинку та святкували день народження Бога Колодія.

Вікторія Гончар, культорганізатор Полтавського МБК

- Жінки збираються, святкують, жартують, розповідають цікаві історії і можуть в цей час жартувати над чоловікам. Саме в цей тиждень їм було дозволено над ними кепкувати, жартувати, вішати неодруженим колодки. Вони символізували те, що, чоловіче, задумайся, пора одружуватися, бо Колодій на тебе дивиться.

Найпоширенішою традицією святкування Масляної в Україні є випікання млинців. Проте, як стверджують етнографи, ця традиція не властива Україні, її принесла радянська влада. Головним частуванням на свято Колодія були не млинці з ікрою, а вареники з сиром та сметаною. Цьому є своє пояснення, адже вареники – обрядова страва, яка прийшла до нас з часів трипільської культури. Вареник був для наших предків певним уособленням молодого Місяця, який символізував жіноче начало.

Вікторія Гончар, культорганізатор Полтавського МБК

- Сьогодні у нас на столах традиційні наїдки, вареники, галушки з сиром, які традиційні на свято Колодія. Як бачите, млинців тут немає, і жінки зазвичай зносили все те, що в них є вдома, що вони змогли приготувати, коли збиралися на спільне гуляння.

Спільний творчий проєкт артистів Міського будинку культури та співробітників літературно-меморіального музею Панаса Мирного   «Колодій або весела Масниця» триватиме у Полтаві цілий тиждень. І першого дня весни на мешканців та гостей міста чекає велике  театралізовано-розважальне дійство на Театральній площі.

Стрічка новин