Дозвіл на аборти, відмова від лікування наркотичної залежності, зміна статі

У суспільстві вже тривалий час точаться суперечки щодо законопроєкту №2684, запропонованого народною депутаткою Ладою Булах та зареєстрованому на сайті Верховної Ради. У ньому йдеться про розширення прав українських підлітків у сфері охорони здоров'я. Про що ж насправді йдеться у тексті закону та чого бояться його критики, дивіться у сюжеті.

Автори законопроєкту №2684 пропонують, по-перше, ввести у законодавство особливий  термін «підліток». Тут йдеться мова про дитину від 10 до 18 років. Інша мета -  «вдосконалити» механізм реалізації неповнолітніми своїх прав у сфері охорони здоров'я.

Данило Столбунов, активіст підліткового руху «Teenergizer»

- Існує колізія в законодавстві, яка перешкоджає підліткам з 14 до 18 років нормально та якісно отримувати медичні послуги, та виконувати правочини медичні. Основна та єдина мета цього законопроєкту  - це знищити оцю правову колізію, та надати підліткам з 14 років доступ до якісних медичних послуг.

Прихильники проєкту говорять - по-перше, підлітки з 14-ти років отримають доступ до інформації про власне здоров'я (а не з 18-ти, як нині). Зможуть вільно обирати сімейного лікаря, отримувати медичні консультації та відчувати себе більш захищеними.

Максим Ровинський, директор з комунікацій  БО «100 відсотків життя»

- Ми розглядаємо зараз підлітків як пацієнтів. І в тому випадку, коли батьки не можуть захистити права підлітків як пацієнтів, коли вони хворіють, потрібні умови, коли підлітки могли б реалізувати свої прав на захист свого здоров’я.

Опоненти ж впевнені - за неповнолітніх відповідальність мають нести їхні батьки чи законні опікуни. А маніпуляція волею дитини - злочин. 

Руслан Кухарчук, політичний оглядач, керівник ГО «Всі разом за сім'ю»

- Ризики можуть бути які завгодно. Наприклад - пропонувати дітям приймати медичні препарати, в тому числі і з метою медичних експериментів. Дівчинці скажуть – що це дуже прекрасно вплине на її зовнішність. А вона в 14 років мріє про ідеальну, взірцеву  зовнішність. І вона почне приймати препарати, які почнуть їй шкодити.

Серед  побоювань опонентів - те, що особистість, яка лише формується, може робити небезпечні для себе рішення. Наприклад, змінювати стать. 

Прибічники проєкту кажуть, це абсолютний фейк. Адже питання зміни статі регулює 51 стаття Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров'я». Втім, дитячий психолог Катерина Нещетна говорить - будь-які  серйозні рішення підліткам довіряти зарано. Адже вони ще не є психологічно зрілими. 

Катерина Нещетна, дитячий психолог

- Якщо говорити про підлітковий період, то там найбільше діє такий механізм психологічного захисту, як бунтарство і підлаштування під однолітків. Тому, це не буде досить психологічне зріле рішення.

Інші страхи опонентів - те, що підліток зможе відмовлятись від лікування, наприклад від наркотичної чи алкогольної залежності. 

Психолог Іванна Данилишина, яка працює з відповідною категорією дітей, говорить - часто їм дійсно важко визнати свою проблему.

Іванна Данилишина, психолог молодіжного центру 

- Навіть якщо підліток перейшов на системне вживання психоактивних речовин, то він говорить про те, що все добре, всі так роблять, і я в будь-який момент зможу від цього відмовитись.

До того ж  підлітки можуть вірити у міфи щодо вживання наркотиків. 

Іванна Данилишина, психолог молодіжного центру 

- Найпопулярніший міф серед підлітків, що психоактивні речовини не чинять негативних впливів на організм, на психіку, що все добре і я дуже швидко від цього відновлюся.

На даний момент законопроєкт №2684 відправили на доопрацювання.

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію