Виставка пічних старовинних кахлів у Полтаві

Українська кахля має понад 600-річну історію. Різновид кераміки, художньо-декоративна плитка здавна використовувалася для личкування печей, стін хатин, фонтанів, палаців та середньовічних замків. Будівельно-керамічна кахля мала цінну й неабияку практичну функцію – вона накопичувала і зберігала тепло, обігріваючи оселі. Більш ніж 90 кахлів XV-XIX століть різних регіонів України, виготовлених за давньою технологією тиснення з різьблених дерев’яних форм, а також самі дерев’яні форми, представлені на персональній виставці майстра з різьблення по дереву Володимира Маркар’яна.

У виставковій залі Полтавського Краєзнавчого музею імені Василя Кричевського можна побачити реконструкції старовинних пічних лицьових неполив’яних кахлів, чимало з яких – унікальні. Зокрема, черкаські жольдаки, чигиринські вершники, кахлі з Кам’яної січі, зі Збаражу, що на Тернопільщині, реконструкції з Королівського замку Левів і, звісно, з Полтавщини. Наш край представлений православними солярними кахлями, зокрема, із зображеннями дерева життя. Ця кахля виступає як народна картина – говорить автор, член Національної спілки майстрів народного мистецтва Володимир Маркар’ян.

Володимир Маркар’ян, майстер з різьблення по дереву

- Піч – це було обличчя хати. І коли люди заходили, вони бачили цю неперевершену красу, коли ці кахлі передавали різні жанри і декоративні сюжети. Піч давала ще й тепло, і була в хаті центральною, на печі дійства проходили, люди спали, народжувалося життя.

Майстер відновив забуту технологію виготовлення пічних лицьових неполив’яних кахлів, дослідивши чимало матеріалів з археологічних розкопок. Представлені на виставці й ось ці оригінали кахлів, які науковцям пощастило знайти під час дослідження одного із зниклих хуторів на території Хорольського району.

В’ячеслав Шерстюк, директор КЗ «Центр охорони та дослідження пам’яток археології» Полтавської облради

- Наприклад, Хорольський район абсолютно відрізняється від того, що ми знаходили в Полтаві, є схожі елементи, наприклад, дерево життя чи якісь солярні символи, але повністю відрізняється схематика, деталі зображення, мода. В Кременчуці, наприклад, дуже велика мода була на голландські кахлі, імпортні з емаллю.

Але вони не несли сакрального навантаження, символізму, як ось ці, хуторські, з маленьких сіл та сотенних містечок, зазначає археолог.

В’ячеслав Шерстюк, директор КЗ «Центр охорони та дослідження пам’яток археології» Полтавської облради

- Місцеві мешканці недарма піч оздоблювали отакими сакральними предметами, тому що сама піч, родове вогнище, воно було ритуальним місцем за весь час існування людства.

Ця виставка – не остання, горить її автор Володимир Маркар’ян. Наступною буде презентація унікальної автентичної ручної техніки вибійки на тканині, винайденої ще у перших століттях нашої ери. 

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію