Як фармацевтичні компанії заробляють на епідеміях грипу?

Пік захворюваності на грип. Цього тижня, за інформацією Центру громадського здоров’я МОЗ, в усіх регіонах країни активність грипу та гострих респіраторних вірусних інфекцій зросла. Особливостями епідемічного сезону 2019-20 років є домінування вірусів групи А. В Україні серед підтверджених випадків грипу 69 – типу А (Н1N1), 8 – типу А (Н3), 5 – типу В. Полтавщина – теж серед лідерів за кількістю хворих. Люди поважного віку бідкаються: якщо раптом і їх епідемія вкладе «в ліжко», то пенсії на лікування просто не вистачить. Експерти називають цей період «піком заробітку» аптечних закладів, а медики закликають людей не займатися самолікуванням.

Пенсіонерка Олена Цубер показує свою «колекцію» медикаментів. Розповідає: у неї хронічних недуг вистачає. Серед них – і цукровий діабет. Жінка зізнається: найбільше в житті боїться захворіти на грип чи застудитися. Мовляв: лікування занадто дороге. А з пенсією в 2000 гривень, додає пані Олена, їй воно просто недоступне.

Олена Цубер, пенсіонерка

- Трусимося. Маємо, що маємо, займаємося фізкультурою. Безумовно, захворіти дуже страшно. Благаю Господа, щоб чоловік мій якомога довше працював, був у строю. Я сама алергік, і мені будь-яка застуда, яка в людини проходить за сім днів, у мене – три тижні. І три тижні треба лікуватися. А противірусні препарати, вони ж безмежно дорогі.

Медики радять усім пацієнтам ні в якому разі не займатися самолікуванням. А навіть зі звичайною нежиттю звертатися до лікаря. Тоді одужання буде не лише швидшим, а й дешевшим. Також спеціалісти додають: часто люди плутають застуду з грипом чи пневмонією. 

Олена Дараган, сімейний лікар

- Грип відрізняється від вірусних захворювань більш різким початком, коли без інших симптомів швидко наростає температура до високих цифр 39-40. Проявляється більш вираженою інтоксикацією.

Ще однією помилкою хворих лікарка називає самопризначення саме антибіотиків. Вони, за словами Олени Дараган, на віруси ніяк не впливають. 

Олена Дараган, сімейний лікар

- Противірусні препарати призначає саме лікар. І це не антибіотик, як думають наші пацієнти. І помилково відразу біжать в аптеку, купують антибіотик. Антибіотик вірус не вбиває, тому закликаю звертатися до лікарів, щоб не чекати ускладнень.

З-поміж найпопулярніших в українців залишаються лікарські препарати, які купуються без призначення медиків. Це – засоби від кашлю і болю в горлі, краплі для носа та жарознижувальні препарати. Орієнтовна вартість пакета ліків за призначенням лікаря на 3 дні: препарати для зниження температури – від 50 до 70 гривень; пігулки від болю в горлі (льодяники від кашлю, спреї для зняття запалення) – від 50 гривень за флакон або упаковку; назальні препарати для лікування нежиті – середня ціна крапель та спреїв для носа 40-150 гривень. Якщо ж додаються антибіотики, то вони коштують орієнтовно від 300 до 600 гривень.

За словами експертів, фармацевтичні компанії чекають щорічних епідемій. Олексій Станчевський розповідає: виробники ліків та аптечні заклади у цей період отримують прибуток у два, а то й в три рази більший, ніж звичайно. Заробляють вони як напряму, так і опосередковано.

Олексій Станчевський, експерт

- Якщо ми говоримо про прямий заробіток, то це – підняття цін на ліки, які є характерними для епідемії грипу і супутніх товарів, таких як захисні маски, якщо ми кажемо про опосередкований заробіток, він буде навіть вищий, якщо безпосередньо кожні директори аптек, особливо, якщо це мережеві аптеки, договори заключені із місцевими лікарями сусідніх лікарень.

Олексій Станчевський додає: ця схема працює давно. Коли пацієнт приходить в аптеку з рецептом лікаря, а на ньому стоїть прізвище медика, то він у кінці місяця теж отримає певний відсоток від продажу ліків. А от Олена Цубер не знає, як бути, якщо захворіє. Одне жінка знає точно: на таких, як вона, постійно залежних від медикаментів, просто заробляють гроші.

Олена Цубер, пенсіонерка

- Я не знаю, чому такі ціни. Мені здається, що ціни дуже завищені в аптеках. Працюємо на аптеку.

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію