В Україні зросли тарифи на воду

Здорожчала вода. З 5 лютого 2020 року в 43 населених пунктах зросли тарифи на водопостачання та водовідведення. До переліку міст ввійшла й Полтава. Для декого здорожчання не суттєве, а для декого – катастрофа. Як люди відтепер вчаться економити воду, що говорять експерти про причини підняття тарифів та чи можна уникнути величезних платіжок – далі в сюжеті наших кореспондентів.

- Оце мию руки ось тут, вода ж нікуди не йде, тоді «раз», беру тазик. І відразу у відро, все. Тепер у мене є вода для змиву в туалеті.

Це – один із способів економії води, розповідає пенсіонерка Олена Цубер. За останні роки, ділиться жінка, їй довелося вигадати й чимало інших моментів, аби здешевити платіжки за комунальні послуги. Субсидію жінка оформити не може. Мовляв: разом із нею і чоловіком прописаний і син. А він працює. Пані Олена ділиться: кілька днів тому почула про підвищення тарифів на воду. Тому, розповідає пенсіонерка, відтепер посуд миє теж по-новому.

Олена Цубер, пенсіонерка, обурена підвищенням тарифів на воду

- Дуже гарно, це дуже економно. У гірчиці мию весь посуд, не дві тарілки, а збираю 10 тарілок, а потім полощу в свіженькій водичці, у другій «ванночці» і все добре.

Доки Олена Цубер збирає тарілки, аби не по одній мити, її чоловік у віці 75 років змушений працювати. За словами жінки, їхніх двох пенсій не вистачило б оплачувати щомісяця комунальні платежі. Вони, зізнається, перевищують 4 тисячі гривень. У комунальному підприємстві «Полтававодоканал» здорожчання підтверджують. Наше місто – не єдине серед переліку населених пунктів, де тарифи стали вищими. 

Ліана Козмійчук, прессекретар КП «Полтававодоканал» 

- З 5 лютого встановлені нові ціни щодо централізованого водопостачання, то вони збільшені майже на 9%, а щодо водовідведення, то майже на 17%. Сума, яку необхідно сплатити, кожен споживач отримає у своїх платіжних документах.

А це значить: платіжки полтавцям прийдуть уже в березні. Основними чинниками зростання тарифів на водопостачання, зі слів голови Комітету економістів України Андрія Новака, є інфляція, ріст цін на електроенергію та здорожчання витратних матеріалів. Також він додав: на ціноутворення у регіонах впливає і ріст заробітних плат у галузі.

Андрій Новак, голова Комітету економістів України

- Не може не відбуватися підвищення цін на водопостачання, якщо в ціні ростуть практично всі елементи собівартості надання цих послуг. Перш за все це енергоресурси, далі це те, що у нас зростають заробітні плати. Кожного року Уряд піднімає середню заробітну плату на 10-12 %, а це є досить суттєве підвищення.

Зі слів експерта, у різних регіонах, містах та населених пунктах ситуації з водопостачанням не можуть бути однаковими. Так на ціноутворення впливають і технічний стан трубопровідних систем та їх протяжність. Він додав: чим більше споживачів окремих водоканалів, тим менші платіжки вони отримають. 

Андрій Новак, голова Комітету економістів України

- Звичайно, що у кожному місті – своя ситуація з собівартістю, добуванням та транспортуванням води. Своя кількість споживачів. І дійсно, чим їх більше, тим менша для них кінцева ціна.

Олександр Сергієнко – директор аналітико-дослідницького центру «Інститут міста». Він, у свою чергу, наголосив: на тарифну політику впливає ситуація із заборгованістю населення. Він зазначив: статистика показує: з кожним роком заборгованість за житлово-комунальні послуги зростає. На сьогодні в загальному борг, з його слів, складає близько 60 мільярдів гривень. Він наголосив: ціни на тарифи не відповідають доходам населення. Поки ситуація не зміниться, заборгованість зростатиме, що, в свою чергу, призводитиме до того, що підприємства будуть підвищувати тарифи для населення, аби покривати недофінансування. Олександр Сергієнко зробив заяву: зекономити в даній ситуації українцям ніяк не вдасться. Він розповів: за встановлені лічильники та спроби населення економити на споживанні води в результаті недоотриманий бюджет «водоканалами» за заключенням Комісії, що здійснюють регулювання в енергетиці та комунальних послугах,   закладають в тарифи. 

Олександр Сергієнко, директор аналітико-дослідницького центру «Інститут міста»

- На одному із засідань НКРЕКП вийшов директор водоканалу і каже: в минулому році ми отримали скорочення споживання через встановлення лічильників, через це ми не виконали план доходів. Для того, щоб покрити цей план, прошу вас включити недоотриману частину доходів внести в тариф. І НКРЕКП голосує «за». Оце той самий маразм, коли люди економлять і вкладають кошти в лічильники, їм піднімають тарифи, аби не ображати водоканали.

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію