Які кроки ведуть до якісної шкільної освіти: досвід Литви

Сьогодні у Полтаві перебувала делегація освітян Литовської Республіки. Гості поділилися зі своїми українськими колегами досвідом прогресивної реформи литовської освітньої системи. Остання надала навчальним закладам автономність, змінила якісний підхід до навчання, запровадивши, зокрема, автоматизовані електронні освітні системи та посилила роль і престиж державних та приватних навчальних закладів.

«Школа, в яку хочеться йти: досвід реформ Литви». З лекції під такою назвою розпочали гості зустріч із полтавськими колегами. В залі були не лише чиновники, директори шкіл, а й вчителі, учні та батьки. І за словами екс - міністра освіти Литви Гінтараса Степанявічуса в Україні зараз особливо важливо надати більше самостійності, автономії середнім навчальним закладам. Адже вказівки чиновників профільного міністерства чи місцевої адміністрації працюють неефективно, та не вирішують нагальних питань кожної школи окремо. Тож, останнім треба дати більше свободи, більше довіряти вчителям.   

Гінтарас Степанявічус, екс-міністр освіти Литовської Республіки, депутат Сейму

- Довіра школи починається з повсякденних маленьких речей, де вони самі знають відповіді. Через плече дивитися – не контролює хто тебе -це методи, які більше побудовані на страху й покорі, а не на відповідальності, і не боятися директору чи вчителю приймати самостійні рішення.

А ще за словами екс - міністра освіти в прибалтійській країні забули, що таке шкільні батьківські побори.

Гінтарас Степанявічус, екс-міністр освіти Литовської Республіки, депутат Сейму

- В Литві цього не можна робити. Така практика вже викорінена, ми це вирішили таким чином. 2 % податку з доходів, який платить кожен громадянин ми дозволяємо за рішенням платників податків віддавати громадським організаціям, школам, дитячим садкам, і легальним способом гроші переводяться як частина податку, який вони платять в бюджет напряму в інституцію. Кожна школа отримуючи таку суму, вони не мають потреби говорити про якісь додаткові збори. Рішення є, просто до цього треба дозріти.

Стратегія нової української школи побудована за Європейським зразком, а от якість впровадження залежить від багатьох факторів -починаючи від роботи чиновників, допомоги держави, інвестицій в особливо молодого вчителя, і до виливу на освітній процес батьків учнів говорить екс - міністр освіти. 

Гінтарас Степанявічус, екс-міністр освіти Литовської Республіки, депутат Сейму

- В масштабах навіть Полтави можна починати працювати не очікуючи, що пропозиції, рішення знайдуться на національному рівні, можна різні ініціативи, проєкти реалізовувати тут. Тому і литовська група експертів у вас в гостях як щирі друзі, які хочуть працювати разом.

Успіх Литви побудований на впровадженні Європейської моделі якості освіти, що дозволило децентралізувати систему, знівелювати паперовий та чиновницький контроль. Школи самі можуть показувати гарні результати, головне їм не заважати - підсумував член комітету Литовського Сейму з освіти і науки, екс - міністр освіти Литовської Республіки Гінтарас Степанявічус. 

Стрічка новин

    Розділи сайту:

    Написати лист в редакцію