З кінця п'ятдесятих років у всіх республіках колишнього Радянського Союзу почали будувати великопанельні житлові будинки: спочатку п'ятиповерхові, згодом – дев'яти і дванадцяти

В деяких українських містах, наприклад, у Кременчуці та Кривому Розі частка таких багатоповерхівок сягає дев'яноста % від загальної кількості житла. У Полтаві цей показник наближається до п'ятдесяти %. Однак за радянських часів, коли газ був дешевий, проблеми з мікрокліматом в квартирах таких великопанельних будинків не було. Сьогодні ж взимку температура в них часто не перевищує 16 градусів, а влітку тут, навпаки, душно. 35-ти сантиметрові стіни таких будинків із керамзито-бетону не витримують ніяких теплоізолюючих норм, зазначають двоє полтавських винахідників, які знайшли вихід із ситуації.

Валентин Бідношея та Дмитро Погрібний - кандидати наук, доценти технічного університету на пенсії. Вони запевняють, що стіни великопанельних будинків треба утеплювати. Мовляв, квартири в таких будинках і в попередні роки були холодними - взимку температура в них часто не перевищує 16 градусів. А з нового опалювального сезону буде ще гірше, бо навесні набрали чинності нові державні будівельні норми. Тепер стіни житлових будинків повинні утримувати на 30% більше тепла, ніж раніше. Тож великопанельні будинки тепер програють ще більше - 35-ти сантиметрові стіни таких будинків із керамзито-бетону не витримують ні старих, ні нових теплоізолюючих норм.

Сьогодні деякі власники квартир у панельних будинках, часто без відповідних дозволів, намагаються утеплити своє житло - плитами пінопласту чи пінополістиролу, які кріпляться на стіни і фарбуються. Наймають для цього спеціальних робітників. Однак подібне одношарове покриття не забезпечує і 70-ти% необхідного показника утеплення, запевняють винахідники. І пропонують свою розробку - стіновий теплоізолюючий елемент. Зроблений він на основі такої ж плити пінопласту чи пінополістиролу, однак розділений на дві частини і склєний ребрами, між якими - повітря. Така конструкція дозволяє набагато краще утеплити стіну великопанельного будинку, запевняють винахідники.

На свій винахід Валентин Бідношея та Дмитро Погрібний навіть отримали рецензію Науково-дослідного інституту проект-реконструкції. Там його затвердили. Підтримав пропозицію утеплення великопанельних будинків і Домобудівний комбінат. Назвав її такою, яка дійсно заслуговує на увагу, але для її реалізації необхідні значні кошти. Вартість одного квадратного метру звичайного одношарового утеплення - 54 гривні, за патентом винахідників - на 20 гривень дорожче. Однак ці витрати разові, запевняють пенсіонери. Крім того, належно утеплені стіни дадуть півтораразову економію витрат тепла, газу, а значить – і менше забруднення атмосфери, запевняють винахідники.

В основу такого необхідного утеплення великопанельних будинків винахідники пропонують покласти свій «стіновий теплоізолюючий елемент». І дуже хочуть знайти зацікавлення і необхідне фінансування на міському, обласному чи державному рівні.

Стрічка новин