Появі карієсу можна запобігти

Появі карієсу можна запобігти

Перехід дитини із групи здорових у групу тих, хто має стоматологічну патологію, засвідчує, що не всі можливі заходи первинної профілактики були використані. Провідним заходом первинної профілактики є здоровий спосіб життя.

Стійкі й усвідомлені гігієнічні навички мають сформуватися у дитини на час її вступу до школи.

Починаючи з 1-го класу у школах необхідно впровадити денне чищення дітьми зубів без пасти після кожного прийому їжі. Поряд із дворазовим чищенням удома (після сніданку і перед сном) такий захід є гарною профілактикою проти стоматологічних захворювань. 

Основою безлікарської профілактики карієсу зубів у дітей є правильне, збалансоване харчування, як джерело повноцінного обміну речовин. Ендогенна лікарська профілактика — це призначення солей Са, F, Р, мікроелементів у сполученні з вітамінами внутрішньо дитині у вікових дозуван¬нях. Проведення профілактики карієсу зубів варто починати у період фор¬мування органічної матриці тимчасових і постійних зубів, їх мінералізації і продовжувати після прорізування до повного дозрівання емалі. Кальцій забезпечує твердість і міцність кісткової тканини й емалі зубів, його метаболізм тісно пов'язаний із метаболізмом фосфору. Препарати Са нормалізують функції клітинних мембран, проникність судин, підвищують опірність організму.

Мікроелементи (стронцій, кобальт, хром, нікель, мідь, цинк, молібден, ванадій та ін.) впливають безпосередньо на тканини зуба, змінюючи їх структуру і хімічний склад, діють на зубний наліт, гальмуючи чи активізуючи обмінні реакції, впливають на властивості і хімічний склад слини і мікрофлору порожнини рота; діють на ферментні процеси в слині і ткани-нах зуба. Основне значення мікроелементів — підвищення резистентності твердих тканин зуба до карієсу. Одним із джерел мікроелементів є морська капуста, що випускається у вигляді порошку чи гранул по 180 г у коробоч¬ці. З цією ж метою призначають подрібнену в порошок яєчну шкаралупу, що містить мінеральний комплекс у природних співвідношеннях, подібних до їх співвідношення в кістках і зубах.

Недостатність вітамінів А, В, С послаблює мінералізацію дентину, що виявляється збільшенням кількості інтерглобулярних проміжків, утворенням в емалі заглиблень і борозенок.

Зубна щітка — основний інструмент для видалення відкладень із поверхні зубів і ясен. Існує велика кількість моделей зубних щіток. Кожна зубна щітка складається з ручки і робочої частини — голівки з посадженими в неї кущами щетини. Щітки відрізняються за формою, розташуванням рядів щетини, а також за твердістю. М'які і дуже м'які щітки варто рекомендувати дітям та дорослим із клиноподібним дефектом, ерозіями, підвищеною чутливістю твердих тканин зубів, захворюваннями слизової оболонки порожнини рота і пародонта.

Тверді щітки для постійного і тимчасового користування необхідні людям із надлишковим відкладенням зубного каменя, при наявності незнімних протезів. Зубні щітки добираються індивідуально залежно від віку, клінічного стану органів і тканин у порожнині рота. Для дітей краще використовувати м'які і дуже м'які щітки з довжиною голівки 18—25 мм і шириною 7—8 мм. Для дорослих відповідно 23—З0 і 7,5 мм, що приблизно дорівнює охопленню при чищенні 2—3 зубів. Існують зубні щітки з робочою частиною з натуральних і штучних волокон. Гігієнічний догляд за щіткою з натуральної щетини ускладнений унаслідок того, що кожний волосок щетини має серединний канал-простір, порожнину, всередині якої накопичуються мікроорганізми, що порівняно швидко призводить до непридатності щітки. 

Варто пам’ятати, що щітка — це індивідуальний предмет догляду за порожниною рота. Вона має бути правильно підібрана за рекомендацією стомато¬лога. До і після застосування щітку належить промити проточною водою, очистити від пасти, залишків їжі, слини. Через кожні 3—4 місяці щітку необхідно замінювати на нову. Крім типових, є спеціальні зубні щітки (однопучкові, електричні).

Появі карієсу можна запобігти. Для цього потрібно дотримуватися трьох нескладних правил. По-перше, треба правильно харчуватися. Раціон має включати овочі, фрукти, рибу, кисломолочні продукти. Солодке варто обмежувати. По-друге, двічі на день треба чистити зуби. При цьому важливо підібрати якісну пасту і зубну щітку. Після їжі використовувати флосс і ополіскувач. По-третє, двічі на рік слід відвідувати стоматолога і проводити професійну гігієнічну чистку.

І пам’ятайте, будь-яке захворювання легше попередити, ніж потім його лікувати !

Стрічка новин