Ринок землі. Бути чи не бути?

Верховна Рада України проголосувала в другому читанні проєкт Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення. Під час пленарного засідання народні депутати від «Батьківщини» виступали проти підтримки земельного законопроєкту, тому намагалися заблокувати роботу Парламенту. А під Радою зібралися люди, невдоволені ініціативою відкрити ринок землі. Про те, як проходило сьогодні голосування, і про ситуацію із земельним законом розповість наша кореспондентка з Києва.

Люди, ті, хто проти зняття мораторію на продаж землі, – на площі Конституції перед Верховною Радою з самого ранку. Вони скандують «ганьба» і звертають увагу парламентарів на своє невдоволення тематичними гаслами. Протестувальники – з різних регіонів України. Усі вони просять депутатів не голосувати за закон щодо обігу земель сільськогосподарського призначення. А всередині, в залі засідань Верховної Ради, у свою чергу робота депутатів починається з перерви. Дмитро Разумков зібрав голів фракцій на нараду для проведення консультацій щодо того, як буде відбуватися голосування по ринку землі. Адже проголосувати його хочуть якнайскоріше, та на тривалість процесу впливає розгляд понад 4000 правок.

Микола Скорик, народний депутат України від партії «Опозиційний блок»

- Якщо ця правка була подана згідно законодавства, її не мають права не розглянути. Тобто, всі ці більше 4000 правок мають розглянути.

Депутат від «Слуги Народу» під час перерви дав коментар щодо готовності нардепів працювати сьогодні до ночі, аби все таки прийняти цей закон.

Олександр Качура, народний депутат України від фракції «Слуга Народу»

- Ми з самого початку висловили свою позицію. Ми будемо голосувати вночі, якщо треба буде. Якщо три дні, то три дні голосуватимемо. Всі думки опозиції будуть почуті. Можливо, якісь правки, їх ми приймемо.

Олександр Качура наголосив: законопроєкт до голосування в другому читанні готовий. 

Олександр Качура, народний депутат України від фракції «Слуга Народу»

- У тій редакції, в якій він є, він погоджений з фермерами, з представниками громадського сектору, з представниками пайовиків. У ньому обмежено і продаж землі іноземцям, і обмеження кількості землі в одні руки. І процедура, яка передбачає те, що якщо банк кредитує людину, він має протягом двох років продати цю землю на відкритому аукціоні, або вона буде конфіскована.

Володимир Цабаль – депутат від партії «Голос». У минулому був економістом. Згідно зі своєю компетенцією прокоментував нам питання, чи економічно вигідно зараз в Україні відкривати земельний ринок. Відповідь шокувала, адже, з його слів, ринок землі в Україні існує давно. 

Володимир Цабаль, народний депутат України від партії «Голос»

- Через те, що немає нормальної законодавчої бази, цей ринок «сірий». Тобто, люди не можуть купувати і продавати, але різними схемами агрохолдинги цю землю контролюють. Чим сіріші схеми, тим більше страждає економіка.

Депутат наголосив: відкритий ринок землі сприятиме припливу інвестицій. Він додав: тепер інвестори, керуючись прозорістю ринку, будуть мати зацікавленість у створенні агробізнесу на території України, що, в свою чергу, сприятиме розвитку економіки та створенню нових робочих місць. Володимир Цабаль як представник «Голосу» розповів, підтримають законопроєкт тільки в разі прийняття їх правок, серед яких – створення спеціального фонду, до якого потраплятимуть гроші з продажу землі і використовуватимуться для фінансування та розвитку українських сіл та фінансова допомога від держави на розвиток дрібних фермерств.

Володимир Цабаль, народний депутат України від партії «Голос»

- Ми готові голосувати за цей закон, якщо будуть прийняті наші правки і якщо надалі не буде зроблено чогось поганого під час голосування у другому читанні. Може бути таке, що проголосують якісь три-чотири лобістські правки, які можуть представляти інтереси олігархів. Якщо ми це зафіксуємо, то голосувати не будемо.

Категорично відмовилися підтримувати закон про ринок землі народні депутати з опозиційних фракцій. В ложе президії влаштували штовханину та заблокували роботу головуючого. Дмитро Разумков, не маючи доступу до свого робочого місця, передав повноваження провести засідання Руслану Стефанчуку. Та перед тим, як залишити залу засідань, голова Парламенту провів так звану «виховну роботу». Він закликав депутатів поводити себе відповідно до статусу та не створювати провокацій.

Дмитро Разумков, голова Верховної Ради України

- Я все розумію. Однак, давайте лишатимемося людьми. Давайте виконувати свої обіцянки. Я повторюю, рішення в демократичній державі приймає Парламент, а не якась одна окрема партія. Що не так ми щось порушили? Ви можете не голосувати, це ваше право.

Верховна Рада після всіх дискусій перейшла до голосування правок закону про відкриття ринку землі. Працює Парламент сьогодні до 19.30. 

Стрічка новин