Де краще дитині?

В Україні почався другий етап реформування державних інтернатів. Сьогодні, 6 лютого, у Полтавській обласній державній адміністрації пройшла зустріч представників територіальних громад із Міністром соціальної політики України та уповноваженим президента з прав дитини. Говорили про ліквідацію інтернатів та про необхідність створення будинків сімейного типу. Що ж буде з дітьми-сиротами найближчим часом, далі в сюжеті Марини Покшіної.

У приміщенні Полтавської обласної державної адміністрації зібралися керівники області, представники районних центрів, ОТГ на зустріч із Міністром соціальної політики України та уповноваженим президента з прав дитини. Мета зустрічі – обговорення нової реформи системи догляду за дітьми та як збираються ліквідувати інтернати. Натомість планують створити так звані «будинки сімейного типу». В Україні такий досвід вже є, утім – нерозповсюджений. Спершу до присутніх звертається Міністр соціальної політики України Юлія Соколовська. Вона говорить: аби розвивати сімейні форми виховання для сиріт, на сьогодні вже підняли соціальні виплати. Міністерка переконана: ця програма допоможе усім дітям мати щасливе дитинство.

Юлія Соколовська, Міністр соціальної політики України

- Це ми всі тут поставили за ціль найближчого часу, щоб кожна дитина виховувалася в сім'ї, або у формах, приближених до сімейних, тому сьогодні – приємний старт для подальших наших дій.

Далі про перспективи й плани нової реформи розповідає уповноважений президента з прав дитини Микола Кулеба. Він повідомив: усі дослідження останніх 50 років показали: інтернат – не місце для дитини. Мовляв: малеча буде страждати від цього закладу та від самотності у ньому. Додав: за статистикою, 30% підлітків із дитячих будинків – це нащадких колишніх випускників інтернатів. Тому Микола Кулеба називає цей процес «переслідуванням з покоління в покоління».

Микола Кулеба, уповноважений президента з прав дитини

- Як тільки у нас з'явиться нетолерантність, або відсутність цієї толерантності до влаштування дітей в інтернатні заклади, до того, «краще, ніж у бідній сім'ї, ніж в неблагополучній сім'ї, краще вже в інтернаті». Ми маємо забути про це, краще – зберегти сім'ю для дитини.

За словами Миколи Кулеби, за часи незалежності України чисельність дитячого населення зменшилася удвічі. Утім, кількість малечі в інтернатах не змінилася. Тому, за словами посадовця, головним завданням реформи є виявлення сімей у складних життєвих обставинах та вчасна їм допомага. Також, додав пан Микола, необхідно на рівні громади забезпечити надання освітніх, медичних і соціальних послуг. Утім, на зустрічі були й ті, хто до кінця не розуміє, як буде працювати ця система. Голова Семенівської селищної ради Людмила Милашевич розповідає: у них в регіоні таких сімей вистачає. 

Людмила Милашевич, голова Семенівської селищної ради

- Мене особисто лякає те, що зараз збільшилася кількість жінок, які зловживають алкогольними напоями. Особисто я їх і кодувати вожу, і що я їм тільки не роблю, і по-своєму кодую, і по-всякому кодую, але вилазять вони, пролазять, де завгодно.

Тому, додає пані Людмила, працювати потрібно з батьками в першу чергу. Вона погоджується: дитині краще з мамою і татом. Утім, вони мають бути в належному вигляді й стані. Микола Кулеба, в свою чергу, пообіцяв звернути увагу і на це питання. По завершенню керівники міст, ОТГ, Олег Синєгубов, Юлія Соколовська та Микола Кулеба підписали Меморандум про співпрацю.

Стрічка новин