Особливості нового виборчого кодексу України

Щомісяця в Полтавській області на одну тисячу зменшується кількість виборців. Тож за рік - це 12 тисяч. І цьогоріч у виборах до обласної ради братимуть участь понад мільйон полтавців. Не скоротиться й чисельність депутатів цього органу місцевого самоврядування. Їх як було, так і буде 84. Таку статистику навів експерт з політики Олександр Солонтай, розповідаючи про особливості та нововведення нового виборчого кодексу України.

В зеленій залі ОДА зібралося чимало депутатів різних рівнів та, власне, і потенційних бажаючих взяти участь у майбутніх виборчих перегонах. Вони, насамперед, хотіли почути, який же буде варіант остаточного положення виборчого кодексу, аби зрозуміти для себе, що нас очікує.

Олександр Біленький, голова Полтавської обласної ради 

- Жити в постійному очікуванні – це дорого. І якраз від Олександра ми хочемо почути прогнози певні, і щоб заспокоїтися чи десь загострити свою увагу на певній проблематиці, бо депутати хочуть визначеності. І потенційні кандидати хочуть зрозуміти, в якому форматі будуть проведені вибори.

Олександр Солонтай зустріч розпочав з опитування - хто з присутніх читав новий виборчий кодекс. Вгору піднялося з десяток рук, а ось хто зрозумів - із залу була одна людина. Тож полтавців цікавило безліч питань, за якими правилами вони зможуть переобиратися, про правила роботи з виборцями та, власне, їх шанси бути обраними. І тут є взаємний інтерес, бо в громадах теж зацікавлені мати кращий депутатський корпус.

Олександр Солонтай, експерт з політики та роботи органів місцевого самоврядування  

- Наприклад, застава в облраду 4 мільйона. Кажуть, будуть зміни, ця сума трошки зменшиться, але отак прокричали досить серйозно. Є речі абсолютно нові, наприклад, якщо в громаді немає 90 тисяч виборців, а такі громади в Полтавській області всі, крім Кременчука і Полтави, дозволяється висувати кандидатів від людей, не від партій. Це означає департизація місцевого самоврядування.

Це право активних людей, які, наприклад, не мають симпатій до політичних партій, було скасоване 15 років тому, і зараз відновлюється. На думку експерта з політики, це матиме колосальні наслідки від найменших рад до міст.

Олександр Солонтай, експерт з політики та роботи органів місцевого самоврядування  

- Лубни, Миргород, Горішні Плавні, Гадяч та інші середні і маленькі міста на Полтавщині, а також процес формування ОТГ призвів до того, що укрупнилися ради, і якщо раніше балотуватися комусь до сільської, селищної ради було нецікаво, то тепер це цікаво і тепер місцеві вибори стають не тільки в Полтаві чи Кременчуці. Вони охоплюють фактично всю країну.

Звісно, багатьох цікавило питання застави. 

Олександр Біленький, голова Полтавської обласної ради 

- Далеко не будь-хто може дозволити собі зареєструвати список до облради. Якщо це Кременчук, то там, здається, 300 тисяч. Полтава – 400, міський голова – така ж сама сума. Тобто, якщо партія захоче йти тотально по Полтавській області, я думаю, мінімум 4 мільйона треба їй тільки на заставу, це в різні органи – місто, обласна рада, міська рада.

Запитань до нового виборчого кодексу України чимало, тож семінар в облраді розрахували майже на весь день.

Стрічка новин