4 лютого – Всесвітній день боротьби проти раку

4 лютого – Всесвітній день боротьби проти раку

Серед основних причин смертності рак стоїть на другому місці після серцево-судинних захворювань. Він є причиною майже кожної шостої смерті у світі. Майже третину летальних випадків унаслідок раку спричиняють поведінкові фактори ризику. Тож ВООЗ розробила Європейський кодекс боротьби проти раку, рекомендації якого допоможуть зменшити ризик виникнення онкологічних недуг наполовину. 

Фактори ризику: куріння, нездорова їжа, надмірна вага

На куріння припадає майже 22 відсотки випадків смерті від онкологічних недуг у світі. Воно пов’язане з розвитком раку легень, ротової порожнини, горла, гортані, підшлункової залози, сечового міхура, шийки матки та нирок. Навіть якщо ви не курите самі, пасивний вплив тютюнового диму може збільшити ризик виникнення раку легень. Знизити ризик захворювання може повноцінний збалансований раціон. Хоча переконливих даних щодо певних продуктів, які допомагають у профілактиці раку, немає.

Їжте багато фруктів, овочів та інших харчових продуктів рослинного походження, таких як цільні зерна і боби. Уникайте надмірної маси тіла —обирайте менш калорійні продукти, виключіть із раціону рафінований цукор, трансжири, їжу із фаст-фуду. Алкоголь – у помірних кількостях. Ризик появи різних онкозахворювань, зокрема раку товстої кишки, молочної залози, легень, нирок і печінки, збільшується разом із кількістю випитого алкоголю. Обмежте споживання технологічно обробленого м’яса — ВООЗ повідомляє, що вживання великої кількості такого м’яса може збільшити ризик деяких видів раку.

Численні дослідження демонструють, що жінки, які дотримуються середземноморської дієти з додаванням оливкової олії та горіхів, можуть зменшити ризик раку молочної залози. Ця дієта включає значну кількість рослинних продуктів, як-от фрукти й овочі, цільні зерна, бобові та горіхи. Люди, які дотримуються середземноморської дієти, обирають здорові жири — оливкову олію, масло і рибу замість червоного м’яса.

Підтримання оптимальної маси тіла може знизити ймовірність виникнення різних онкологічних недуг, зокрема раку молочної залози, простати, легень, товстої кишки та нирок. Люди, які регулярно займаються спортом, отримують певні переваги для здоров’я. Але для істотної користі необхідно щонайменше 150 хвилин помірної або 75 хвилин енергійної аеробної активності на тиждень. Як загальну мету, включіть до свого графіку щонайменше 30 хвилин фізичної активності щодня.

Практичні поради

Рак шкіри є одним із найбільш поширених онкологічних захворювань. При цьому запобігти раку шкіри не складно. Достатньо виконувати кілька рекомендацій. Уникайте прямого сонячного опромінювання вдень, особливо з 10 до 16-ї години влітку, коли сонячна радіація найсильніша. Захистити голову допоможуть сонцезахисні окуляри та крислатий капелюх. Затуляйте відкриті ділянки тіла одягом, що покриває якомога більше поверхні шкіри. При цьому обирайте яскраві або темні барви, які відбивають більше ультрафіолетового випромінювання, ніж пастельні чи вибілені бавовняні. Використовуйте сонцезахисний крем широкого спектру із SPF щонайменше 30. Навіть у похмурі дні не шкодуйте крему і повторно застосовуйте кожні дві години або й частіше, якщо плаваєте чи пітнієте. Уникайте соляріїв — вони так само шкідливі, як і природні сонячні промені.

Практикуйте безпечний секс. Обмежте кількість сексуальних партнерів і використовуйте презервативи під час сексу. Що більше у вашому житті статевих партнерів, то більше шансів на зараження інфекцією, котра передається статевим шляхом. Люди, які живуть із ВІЛ або хворі на СНІД, мають вищий ризик появи раку прямої кишки , печінки та легень. Вірус папіломи людини найчастіше асоціюється із раком шийки матки, але він також може підвищити ризик виникнення раку прямої кишки, пеніса, горла, вульви та піхви.

Зробіть щеплення, не ігноруйте профогляди. Близько чверті випадків раку в країнах із низьким і середнім рівнем доходів – до них, на жаль, належить і Україна – зумовлені гепатитом і вірусом папіломи людини (ВПЛ). Профілактика раку включає захист від цих вірусних інфекцій. Щодо вакцинації проти гепатиту та ВПЛ треба звернутися доу свого лікаря. Гепатит B може збільшити ризик виникнення раку печінки. Щеплення проти вірусу гепатиту В рекомендується для дорослих із таких груп ризику: сексуально активних полігамних людей; людей з інфекціями, що передаються статевим шляхом; тих, хто вживає наркотики внутрішньовенно та чоловіків, які практикують секс із чоловіками. Також до групи ризику входять працівники системи охорони здоров’я і громадської безпеки, які можуть контактувати з інфікованою кров’ю або з іншими рідинами організму.

Регулярні самоперевірки та скринінги для різних типів раку збільшують шанси на раннє виявлення хвороби, що підвищує ефективність лікування та знижує його вартість. Проконсультуйтеся зі своїм лікарем про найкращий для вас графік онкоскринінгу. Уважне ставлення до свого здоров’я і зменшення факторів ризику істотно знижують імовірність захворіти на рак. Коли ж уникнути недуги не вдалося, відмова від шкідливих звичок підвищить ефективність лікування і допоможе покращити самопочуття.

Наразі можна запобігти виникненню 30-50 відсотків ракових захворювань, якщо звести до мінімуму фактори ризику та усунути контакт із канцерогенами й різними видами випромінювань, відмовитися від куріння і зловживання алкоголем, нормалізувати вагу, раціонально харчуватися, вести активний спосіб життя. У разі виникнення перших ознак раку, необхідно терміново звернутися до лікаря. При ранній діагностиці і відповідному лікуванні існує вірогідність перемоги багатьох видів раку. 

Стрічка новин